Pro rybáře

Jen několik desítek metrů od resortu se nacházím menší vodní plocha – rybník Malá Olšina, exkluzivně sloužící ke sportovnímu rybolovu pouze hostům resortu Olšina. Více informací najdete v sekci Rybník Olšina a rybaření.
Přímo v areálu naleznou návštěvníci malou výstavu o lesnictví pod širým nebem, skutečným lákadlem je však expozice Vojenských lesů a statků v Rybářské Baště Olšina. Stavba z první poloviny 15. století s číslem popisným 329 představuje mimořádně cennou historickou památku, která je situována v hrázi rybníka. Je ceněna památkáři pro svou autentičnost, která je ve srovnání s většinou obdobných objektů jedinečná. Dnešní podobu olšinské bašty lze zřejmě datovat do období 18. století a její prostory hostí mimořádnou stálou expozici o historii i současnost tohoto místa nedaleko Horní Plané.
Návštěvníci zde naleznou výstavu o historii obce Olšina, o zdejším rybníku i rybářství. Část expozice je věnována také historii a současnosti Vojenských lesů a statků. Především děti si zde mohou prohlédnout myslivecká a rybářská zařízení, dozvědí se také řadu informací o životě v okolních lesích i v samotném rybníku.

Zájemci mohou mimo jiné zhlédnout projekci filmu o starých zaniklých řemeslech, nebo o plavení dříví po nedalekém Schwarzenberském kanálu.

Otevírací doba Rybářské bašty na Olšině je v červenci a srpnu každý den mimo pondělí, v červnu a září pak pouze o víkendu. Vstup je zdarma.