Vítěz dětské „koronavirové“ soutěže na jelení říji v Ralsku

Během vynucené jarní koronavirové školní přestávky tým VLS spustil na dětském webu, kromě jiných vzdělávacích aktivit, i výtvarnou soutěž pro školáky i předškoláky „Les a rodina“. V průběhu června již byli známi vítězové. Jedním z nich byl i Matěj Šťastný z Liberce. Volba, kde se Matěj výhry dočká, tedy logicky padla na mimoňskou divizi a především oboru Židlov.

Pro Matěje a celou jeho rodinu lesníci z divize Mimoň připravili návštěvu jelení říje. Po dohodě s osobou nejpovolanější, divizním mysliveckým technikem Miloslavem Zikmundem, se na Skelnou huť Matěj dostavil v neděli 20. září večer. Ten den panovalo krásné slunečné počasí, což se lidem sice líbí, ale pro jelení říji to ideální počasí právě není. „Trochu jsme se báli, že se jelenům do 30°C nebude chtít, zůstanou v chládku v lese a naši výherci nic neuvidí“, uvedla Eva Zikmundová.
Než lesníci celou rodinu odvedli do lesa, měli pro ně připravenou krátkou přednášku o jelení zvěři a jejím chování, a to dokonce včetně ukázky vábení v podání Jakuba Berana. Obavy Evy se nenaplnily, štěstí rodině přálo a již brzy na posedu netrpělivě vyčkávali, zda z dálky troubící jeleny i zahlédnou. Nejprve si mysleli, že je Jakub někde schovaný a jen tak jim dělá zvukový doprovod, po chvilce se však jeleni ukázali. Po setmění se všichni vrátili na Skelnou huť, a protože byl večer lovecky úspěšný, viděli i uloveného jelena se slavnostním ceremoniálem a troubením na počest střelené zvěře.
„Chtěli bychom Vám ještě jednou moc poděkovat za nedělní zážitek. Byl to pro celou rodinu perfektně strávený čas, veliké dobrodružství a pro nás všechny něco úplně nového. Neváhali bychom si takový zážitek zopakovat,“ napsal nám Matěj pár dní nato.