Stezka Olšina bude kvůli stavebním úpravám uzavřena

Naučná stezka Olšina na Šumavě bude od pátku 16. dubna na dva měsíce uzavřena kvůli doplňkovým úpravám na její trase. VLS se rozhodly kvůli vysoké návštěvnosti této návštěvnické trasy kolem jednoho z nejvýše položených chovných rybníků v republice, rozšířit kvůli ochraně přírody délku dřevěných povalových chodníků. Práce by měly být hotovy do 15. června.

Naučná stezka Olšina se stala po otevření o loňských letních prázdninách jedním z největších lákadel Šumavy, Jen během prvního půlroku ji navštívily desítky tisíc turistů. Sedmikilometrová okružní trasa mapuje doposud veřejnosti nepřístupné části CHKO Šumava a evropsky významné lokality Ptačí oblast Boletice. Vede převážně po povalových chodnících mokřady a rašeliništi i nad vodní hladinou, na její trase návštěvníci narazí na řadu infotabulí, netradičních vyhlídek i zajímavých prvků, jako je třeba umělý ostrov s přívozem, ptačí budka dětské velikosti či obří hnízdo. Část naučné stezky však vede samotnou přírodou lesy a loukami, a právě zde se na některých místech začaly objevovat problémy.

„Vysoká návštěvnost na stezce v kombinaci s počasím, které bylo v poslední době bohaté na srážky, vedly k tomu, že v některých úsecích začalo docházet k nadměrné degradaci lokality. Vznikala zde vyšlapaná bahenní pole a návštěvníci jejich obcházením ničili i vegetaci v okolí. Proto jsme se rozhodli v nejvíce namáhaných úsecích doplnit povalové chodníky, které by problém vyřešily. Naučná stezka Olšina je nová trasa vedoucí hodně netradičním terénem, a my chceme v těchto týdnech vychytat všechny mouchy, které se zde projevily, aby byla perfektně připravena na letní sezónu,“ uvedl vedoucí oddělení investic Libor Barák.

Práce tak budou probíhat na stezce v úsecích „B - Vlhká lada,“ C-Mokrý les“ a „E - Suchý les“ (viz, mapa trasy ZDE). Celkem na trase přibude dalších 670 metrů povalových dřevěných chodníků.
„Jde o úpravy, které mají eliminovat riziko degradace zdejší přírody a zvýšit komfort návštěvníků. Věřím, že to veřejnost pochopí,“ dodal Libor Barák.

Vojenské lesy v této souvislosti návštěvníkům doporučují další turistické trasy v okolí Olšiny. Jednou z nich je okružní trasa okolo hornoplánského Špičáku, která začíná v nedaleké lokalitě Maňávka. Dvanáctikilometrový okruh po modré značce kolem 1221 metrů vysoké hory je vyhlídkovou trasou, která návštěvníkům otevírá celou škálu netradičních pohledů na Lipenskou přehradu a celý region.