Dolejší Padrťský rybník na Brdech vydal své bohatství v zimě a dešti

„Fishparta“ brdské divize VLS z Jinců ve čtvrtek 4. listopadu vylovila jedno z ikonických vodních děl v srdci Brd – dolejší Padrťský rybník. I přes déšť a zimu atakující bod mrazu se na výlov na jednom z nejnavštěvovanějších míst chráněné krajinné oblasti přišli podívat desítky lidí, ale také sdělovací prostředky.

Oproti minulým letům byly sítě u Dolejšího padrťského rybníku o poznání prázdnější. Důvodem je postupný přechod na extenzivní chovné metody v srdci chráněné krajinné oblasti, kdy Vojenské lesy po dohodě s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) snižují osádku na obou rybnících a upouštějí od přikrmování ryb. V násadě bude mít také v budoucnu mnohem menší podíl kapr, přibude naopak dravých ryb a línů. Změny souvisejí s ochranou vod v Chráněné krajinné oblasti Brdy, ochranáři věří, že tím dojde především k zlepšení životního prostředí pro chráněného raka kamenáče, jehož populace v tocích pod vodními díly dlouhodobě žije.
Postupný přechod, který má být příští rok završen také na Dolejším Padrťském rybníku, se tak podepsal i na výsledcích výlovu. Zatímco zde dříve hořovičtí správci BRD z VLS lovili někdy i přes 40 tun ryb, letos to bylo jen 15 tun.
Začátek výlovu poznamenalo chladné a deštivé počasí, odpoledne se pak v náhorní kotlině Brd, stejně jako na dalších místech republiky zvedl silný vítr. To mělo vliv i na prodej ryb ve stánku na hrázi, řada návštěvníků zjevně od návštěvy hor na hranici Středočeského a Plzeňského kraje při pohledu na aktuální předpověď upustila.
Dvojice Padrťských rybníků je největší vodní plochou v centrální části brdské pahorkatiny, dlouhá léta šlo dokonce o největší plochu na Plzeňsku. Na rozdíl od zásobáren pitné vody jako je například nádrž Pilská, Lázská či nádrž Obecnice na Příbramsku, si ale zachovávali ryze přírodní charakter.
Rybníky z 16. století od první republiky spravují Vojenské lesy. Hospodářský cyklus na každém z nich má dva roky a loví se tak každá rok pouze jeden z nich. Příští rok tak brdskou „fishpartu“ čeká zátah na větším Hořejším Padrťském rybníku.
Ryby z aktuálního výlovu skončí na podnikových sádkách v Mirošově na Rokycansku, kde si je může koupit každý pátek veřejnost v maloobchodním prodeji od 13.00 do 16.00 hodin. Týden před Vánoci je pak Vojenské lesy a statky nabídnou veřejnosti v rozšířeném předvánočním prodeji. Více informací na https://www.vls.cz/cs/pro-verejnost/prodej-cerstvych-ryb.