Stezka na Olšině bude týden mimo provoz

Naučná stezka Olšina, která je jednou z nejoblíbenějších turistických tras na Šumavě, bude až do pátku 8. července mimo provoz. Oznámily to Vojenské lesy a statky ČR (VLS), které jsou provozovatelem této návštěvnické trasy. Důvodem je vysoký stav vody po aktuálních deštích, který stezku zatopil a poškodil.

Cesta vedoucí mokřady a rašeliništi, ale i nad vodou po povalových chodnících kolem 600 let starého rybníku na Šumavě, je aktuálně zatopena vodou po vydatných deštích. Rybník Olšina v rámci protipovodňových opatření zadržuje přívalové deště z okolních šumavských vrchů a je momentálně na maximu své kapacity. Vodohospodáři jej z bezpečnostních důvodů budou upouštět postupně.
Návštěvníkům Šumavy se omlouváme za komplikace v prvních dnech letošních prázdnin, ale prvotní revizí jsme navíc zjistili, že na několika místech byly povalové chodníky, po kterých většina okružní trasy vede, poškozeny vodou, takže nějaký čas budeme potřebovat na opravy.
Výluka na stezce se nijak nedotýká provozu rekreačního areálu VLS Resort Olšina i expozice v Rybářské baště na hrázi rybníku.
Naučná stezka Olšina je turistickou trasou reálnými šumavskými mokřady, rašeliništi a přilehlými biotopy. Vojenské lesy a statky ČR ji otevřely v roce 2020. Její velká část vede po povalových chodnících, další úseky však musíte na ní zdolat reálným přírodním terénem. Trasa je konstruována tak, aby návštěvníkům umožnila reálný kontakt s málo známým přírodním bohatstvím Národní přírodní památky Olšina, Ptačí oblastí Boletice a chráněným územím soustavy Natura 2000. Sedmikilometrová okružní trasa kolem rybníku Olšina se ihned po otevření stala jednou z nejoblíbenějších šumavských naučných stezek, v loňském roce vyhrála hlasování veřejnosti o nejlepší dřevěnou stavbu roku.