Kapry z čistých vod Padrťských rybníků v Brdech nabídnou Vojenské lesy veřejnosti pod stovku

Mirošov u Rokycan, 15. prosince 2022 - Vojenské lesy a statky (VLS) spustí v pátek předvánoční prodej ryb z přírodních chovů na slavných Padrťských rybnících. Na sádkách v Mirošově bude státní podnik v rozšířeném předvánočním prodeji nabízet kapry za 99,- korun za kilogram, v nabídce budou také další ryby a vánoční stromky s certifikátem původu z trvale udržitelného lesního hospodaření. Smrček vyjde na 180,- korun, borovice pak na tři stovky.

Rozšířený předvánoční prodej ryb z Padrťských rybníků spustí Vojenské lesy v pátek 16. prosince, kdy bude otevřeno od 13.00 do 16.00 hodin. V posledním týdnu před Štědrým dnem od pondělí do pátku pak budou mít rybáři z Brd otevřeno denně od 8.00 do 16.00 hodin.

Zatímco ve stánkovém prodeji se ceny kaprů z intenzivních chovů letos šplhají až k 140,- korunám za kilogram, státní podnik stále nabízí ryby ze svých přírodě blízkých chovů v srdci unikátní přírodní oblasti za 99,- Kč/kg.

„Mírně jsme zdražili, protože do cenotvorby musíme promítnout dražší energie na provoz sádek, paradoxně nám však ekologický management chovu pomohl udržet dobrou cenu. Na Padrťských rybnících se totiž hospodaří extenzivním způsobem bez přikrmování a úpravy chemismu vody. Proto se do ceny tolik nepromítá letošní výrazný růst cen krmných směsí,“ vysvětlil ředitel lesnické divize VLS Hořovice David Novotný.

Sádky vojenských lesů a statků v Mirošově se nacházejí v dostupné vzdálenosti od hlavního města Prahy i krajské metropole Plzně. Proto zájem o kapry z Padrťských rybníků v posledních letech, kdy se bývalý vojenský újezd otevřel veřejnosti, raketově roste, především kvůli přírodní kvalitě ryb.

„Padrtě jsou jedny z nejčistších chovných rybníků v republice. Leží ve vysoké nadmořské výšce a jejich přítoky nepotkaly na své cestě jakoukoliv civilizaci ani intenzivně obdělávanou zemědělskou půdu, jen čistou přírodu. Na rybnících nejsou již roky využívány intenzivní chovné metody, letos jsme přešli na přísně ekologický chov. Proto zde ryby také rostou déle a přirozeněji. Každý z dvojice rybníků se loví jen jednou za dva roky,“ popsal mluvčí VLS Jan Sotona.

Vedle kaprů budou mirošovické sádky nabízet amury, líny a dravé ryby, jejichž podíl je na Padrtích po přechodu na ekologický chov v osádce vyšší. V nabídce budou štiky, candáti a siveni.

K mání zde budou také vánoční smrčky a borovičky s certifikátem PEFC, který dokládá, že jde o produkt trvale udržitelného lesního hospodaření, jež je šetrné k životnímu prostředí.

„Jde o stromky z výchovných zásahů, tzv. probírek a prořezávek, prováděných v brdských lesích, které je nezbytnou součástí péče o les a „prořeďují“ se jimi odrůstající porosty. Stromky tak nejsou produktem ekologicky diskutabilních plantážových produkcí. Jsou to české stromky, které rostou v českých lesích, nikoliv exotické cizokrajné dřeviny, původem z asijského Kavkazu,“ vysvětlil mluvčí Sotona.