Dobrovolníci uklidili v sobotu Brdy před hlavní sezónou

Více než stovka dobrovolníků vyrazila v sobotu 1. dubna do středních Brd uklidit před hlavní turistickou sezónou okolí hlavních turistických a cyklistických tras od nepořádku. Akci pořádaly Vojenské lesy a statky (VLS) ve spolupráci s facebookovou skupinou CHKO Brdy v rámci celonárodní akce Ukliďme Česko 2023.

Mezi více než stovkou účastníků velkého jarního úklidu Brd byla také celá řada dětí. Skupinky rodin, přátel, ale také volnočasové oddíly si mohly vybrat trasy dle její náročnosti v místě, které jim vyhovovalo nástupem, či jim bylo jinak blízké. Dobrovolníci tak pokryli téměř všech naplánovaných 305 kilometrů na 31 naplánovaných trasách. Po cestách i mimo ně bylo sesbíráno stovky kilogramů nejrůznějšího odpadu.

„Odpadky menšího rozměru skončily v pytlích, větší a rozměrnější kusy jsou připraveny ke svozu při okraji cest. Našlo se mnoho pneumatik, různé železné části, kbelíky, spousta skla, kus stožáru, záchod, střešní krytina. Z toho menšího odpadu dominovaly plastové lahve, sklenice, plechovky a igelity,“ hlásila z Brd lesní pedagožka hořovické lesnické divize VLS Lucie Lenghartová.

Objemnější odpad ale i naplněné pytle zanechali dobrovolníci na okraji lesních cest, z přírody je svezou v následujících dnech lesníci VLS.

„Za vojenské lesy a statky bych chtěl poděkovat všem dobrovolníkům za spoustu hodin strávených úklidem lesa po jiných návštěvnících, kteří si les pletou se skládkou, a přijde jim příliš těžké si svoje obaly od svačin donést zpět domů. Naštěstí je třeba říci, že většina milovníků Brd ví, jak se má v lese chovat, takže objem odpadu v lese je výrazně menší než v řadě jiných přírodních lokalit,“ dodal ředitel brdské lesnické divize VLS David Novotný.