Největší lesnicko-armádní akce na Moravě představí přírodu na Libavé i tank Leopard

Lipník nad Bečvou, 6. června 2023 - Vojenské lesy a statky ČR, Armáda ČR a Vojenský opravárenský podnik zvou veřejnost na letošní ročník akce Armáda, lesnictví a myslivost na Libavé, který se odehraje tuto sobotu 10. června v areálu Heřmánky u Potštátu ve Vojenském újezdu Libavá.

Tank Leopard 2A4 a mnoho další armádní techniky. Výstava nejlepších trofejí a shozů z honitby ve vojenském újezdu Libavá, který je domovinou nejkvalitnější populace jelena evropského v republice. K tomu kombinovaná soutěž chladnokrevných koní, výstava psů a také bohatý doprovodný soutěžní program pro děti v režii lesních pedagogů z Oderských vrchů.
To je jen část nabídky, která čeká na návštěvníky největší lesnické akce na Moravě – tradičního mítinku ARMÁDA, LESNICTVÍ A MYSLIVOST NA LIBAVÉ. Pořádají jej Vojenské lesy a statky ČR společně s místními armádními složkami a Vojenským opravárenským podnikem z Nového Jičína.
Novinka ve výzbroji Armády ČR, kterým je jeden z nejmodernějších tanků na světě, německý Leopard 2A4, budí veřejný zájem všude, kde je představen, a nejinak tomu jistě bude i v areálu Heřmánky, kde se představí společně s další vojenskou technikou. Dalším lákadlem druhého červnového víkendu na Libavé bude tradičně přehlídka chovatelská přehlídka divize VLS Lipník nad Bečvou. Honitba Libavá, která se na ploše stejnojmenného výcvikového prostoru rozkládá, je totiž domovinou nejkvalitnější volně žijící tuzemské populace jelena evropského a proto se vojenskému újezdu také přezdívá „Království jelenů.“
Nejmenším návštěvníkům bude určena lesní pedagogika. Čeká na ně stezka s úkoly a informacemi o lese, lesnictví, přírodě, ale také z oboru včelařství a zemědělství.
Chladnokrevné koně jsou i v době moderní techniky stále nenahraditelnými pomocníky lesníků především v těžko přístupném terénu. U Vojenských lesů se v poslední době navíc staly symbolem nového lesnického přístupu v rámci přechodu na přírodě blízké hospodaření, které se mimo jiné zaměřuje na šetrnou práci v lesích, která nepoškozuje spodní patro vegetace.
Tažní koně se v Heřmánkách představí na přehlídce i v kombinované soutěži – při slalomu se zapřaženou kládou, formanské jízdě, kde kočí musí prokázat svou zručnost při ovládání koní na suchu i ve vodě, a také v těžkém tahu, kde závodníci prezentují sílu koní i jejich sehranost v zápřahu, protože disciplíny se účastní koně v páru.
Na milovníky psů pak čeká Výstava Moravskoslezského klubu chovatelů jagdteriérů i bonitace klubu chovatelů barvářů. A kdo chce vyzkoušet, jakou má mušku s brokovnicí, bude moci otestovat svou zručnost na laserové střelnici.
Podrobný program a mapku s příjezdovou trasou do přírodního areálu Heřmánky najdete v příloze.

Kontakt: Jan Sotona, tiskový mluvčí, tel.: 777 723 593, e-mail: jan.sotona@vls.cz,