Na Velcí finišují přípravy na Brdské stromsázení

V lokalitě Velcí probíhají poslední úpravy před druhým ročníkem Brdského stromsázení. Přírodní lokalitu s loukami v bezprostředním sousedství Posádkového ćvičiště, kde se před sedmdesáti lety rozkládala brdské obec Velcí, chtějí Vojenské lesy a statky (VLS) s dobrovolníky v sobotu 9. září přeměnit na obří ovocný sad.

Brdské stromsázení je akcí, kterou Vojenské lesy a statky zapojují veřejnost do zkrášlení krajiny v jediných středočeských horách. Jejím smyslem není nahradit činnost lesního hospodáře při zákonné povinnosti obnovovat lesy dobrovolnickou prací, ale dát lidem možnost participovat na krajinotvorbě a zanechat v brdech svoji „vlastní stopu“ budoucím generacím v podobě ovocného stromu. Každý dobrovolník, či rodina tak během akce, která má spíše charakter happeningu, vysadí jeden jediný stom, ke kterému se může vracet, ochutnávat jeho plody a sledovat jak roste.
Při loňské premiéře Brdského stromsázení, které se v zimě a dešti zúčastnilo na tři tisíce lidí, osázeli dobrovolníci především aleje kolem cest na Padrťských pláních v srdci středních Brd. Letos brdští lesníci VLS vybrali přírodní lokalitu nedaleko Jinců. Název Velcí dnes označuje přírodní lokalitu tvořenou loukami, háji, malebným rybníkem na Ohrazenickém potoce a několika staveními. Ještě před sedmdesáti lety však toto jméno bylo domovem pro 380 obyvatel, žijících v pětašedesáti staveních. Vesnice Velcí vznikla během středověké kolonizace a zanikla společně s Padrtěmi, Záběhlou, Kolvínem a Hrachovištěm, když se v roce 1951 rozšiřoval vojenský výcvikový prostor, a to i přes to, že po válce zde začala rozsáhlá modernizace, v rámci které byl do obce zaveden mimo jiné i telefon a zřízen obecní rozhlas.
„Rozšíření vojenského újezdu bylo z hlediska obrany státu nezbytné, děsivý byl však způsob, jakým bylo vysídlení komunistickým režimem v 50. letech provedeno. Už během války byla šestice brdských obcí vysídlena německým Wemachtem, následně byl však obyvatelům umožněn návrat. A poté, co opravili své domy a začali budovat budoucnost obcí, byli opět vyhnáni. Ve Velcí například před rozhodnutím o vysídlení začala rozsáhlá modernizace – byl sem nákladně zaveden telefon nebo zřízen obecní rozhlas,“ popisuje ředitel brdské divize David Novotný.
Většina domů obce Velci byla srovnána se zemí, několik zbylých se stalo součástí nedalekých Jinců.
„Velcí je typickou krajinou, která takzvaně uvízla „na půl cesty.“ Buldozery srovnaly domy a vy nyní po desítkách let, když tudy jdete, tušíte, že zde něco chybí. Proto chceme dát lokalitě Velcí nový smysl, a tím budou obří ovocné sady,“ vysvětluje vedoucí oddělení komunikace VLS Martin Zajíček.
V současné době proto na Velcí vrcholí přípravy na Brdské stromsázení. Lesníci zde dokončují oplocenky, které budou ovocné stromy, až budou vysazeny, chránit před okusem zvěří, než dostatečně vyrostou. V plném proudu jsou také terénní úpravy parcel, na kterých budou sady vysazeny.

Podívat se na přípravy můžete v tomto videu: