Na Brdské stromsázení zve i „stříbrný generál“

Na rozdíl od generálů nemá na výložkách zlaté hvězdy, ale jen jednu stříbrnou. I přesto je součástí velení armády. Vrchní praporčík Armády ČR Peter Smik, který zastupuje zájmy více než 80 procent vojáků českých ozbrojených sil, Vás zve na Brdské stromsázení.

S náčelníkem generálního štábu probírá všechny věci spojené s mužstvem nebo poddůstojnickým a praporčickým sborem. Vojáci říkají vrchnímu praporčíkovi české armády, kterým je aktuálně bývalý „speciál“ Peter Smik „stříbrný generál.“ Místo zlatých hvězd má totiž na výložkách jednu stříbrnou hvězdu, přesto je členem vedení Armády ČR na stejné úrovni s generály.
Když v roce 2019 přebíral na Vítkově rotmistrovskou šavli z roku 1924, která je symbolem praporčického sboru, stal se první příslušníkem speciálních sil v této funkci.
Peter Smik má armádu v rodině, jeho otec je pilotem vrtulníku letecké záchranné služby, on sám má za sebou bojové nasazení v Afganistánu, kde na východě této země v Džalálábádu bojoval v rámci mezinárodního kontingentu proti Talibanu.

Video s pozvánkou na Brdském stromsázení od vrchního praporčíka AČR Petera Smika si můžete přehrát níže: