Šumavský výlov můžete spojit s návštěvou románské perly

Rybáři Vojenských lesů a statků v sobotu vyloví Dolanský rybník u Boletic. Rybářská událost s bohatým doprovodným programem pro veřejnost nabízí návštěvníkům také možnost spojit akci s návštěvou jedné z nejcennějších památek Českokrumlovska – románského kostela sv. Mikuláše z 12. století.

Stojí na nenápadném šumavském vrchu, který však nese název hory bohů – Olymp. Nenápadný kostel sv. Mikuláše, který v posledních letech prochází postupnou obnovou, je částečně ukryt v háji stromů, patří však k nejcennějším památkám regionu a v jeho kulisách se také natáčelo několik filmů. V kritiky oceňovaném snímku režiséra Václava Marhoula „Nabarvené ptáče“ si v něm zahrála faráře i hollywoodská hvězda Harvey Keitel, v jeho útrobách se odehrává také kultovní historický Vláčilův snímek Údolí včel. Kostel, v jehož stínu pramení Dolanský potok napájející stejnojmenný rybník u Boletic, je jednou z nejstarších dochovaných sakrálních památek na jihu Čech. Románská stavba z 2. poloviny 12. století, která je národní kulturní památkou od roku 1958, je umístěna uprostřed hřbitova na návrší jižně asi jeden kilometr od rybníku. Návštěvníci sobotního výlovu se k ní dostanou po modré turistické značce.
Kostel obsahuje řadu hodnotných prvků: z románského období je věž a obvodové zdivo lodi, z vrcholné gotiky presbytář a sakristie se síťovou klenbou a za doby renesance v 16. století vznikla severní předsíň lodi. Zvláště pozoruhodné jsou především z části odkryté středověké nástěnné malby v kněžišti a figurální konzoly nesoucí síťovou klenbu sakristie.
Od roku 2016 je kostel ve vlastnictví obce Kájov, předtím patřil pod Vojenský újezd Boletice. V současnosti jsou jeho prostory využívány pro pořádání kulturních a společenských akcí či konání svatebních obřadů a jejich prohlídka je možná pouze po předchozí domluvě. Kontakt: Mgr. Lenka Augustinová, telefonicky na čísle 724 945 652 nebo na e-mail: lenkaaug@seznam.cz.
U kostela si navíc můžete prohlédnout také lípu srdčitou, která byla zařazena mezi Významné stromy VLS, což je jakási „čekatelská“ databáze na památkovou ochranu.