Vojenské lesy rozvážejí po Liberecku vánoční stromky z Ralska. Darují je všem dětským domovům, školám i domovům pro seniory

Lesníci Vojenských lesů a statků ČR (VLS) z Mimoně, kteří spravují přírodní oblast Ralska, rozvážejí vánoční stromky z lesů této unikátní přírodní oblasti do osmi dětských domovů na Liberecku, do dvou domovů pro seniory a také do českolipských škol a mateřských školek. Tradiční předvánoční akce, během níž lesníci z Ralska letos darují na devět desítek vánočních stromků, proběhne letos na severu Čech již po osmnácté.

Lesníci Vojenských lesů je od pondělí až do dneška rozvážejí do osmi dětských domovů v Libereckém kraji – do Frýdlantu, České lípy, Semil, Hamru na Jezeře, Krompachu, Jablonného v Podještědí, Dubé-Deštné, ale i do dětského domova Sluníčko přímo v krajském městě. Další desítky stromků z Ralska darovaly VLS mateřským školám a dalším školním zařízení v českolipském regionu. V pondělí doputovaly dvě borovičky a dva smrčky také k obyvatelům Domova seniorů v Mimoni, ve středu pět stromků převzali také pro své klienty pracovníci Alzhaimer centra v České Lípě.
Převážnou část nákladu vánočních stromků z Ralska tvoří borovice, která je typickou dřevinou této unikátní přírodní oblasti mezi Bezdězem a Ještědem. A v lesích bývalého vojenského újezdu nebudou rozhodně chybět, protože je lesníci pokáceli v rámci tzv. výchovných zásahů.
„Stromky pro dětské domovy na Liberecku rozvezeme již po osmnácté. Stromky z výchovných zásahů nejsou možná tvarově tak dokonalé, jako stromky pěstované speciálně pro Vánoce na plantážích. Zato mají certifikáty PEFC, který dokládá, že pocházejí z lesů, v nichž se hospodaří trvale udržitelným způsobem,“ připomněl ředitel VLS Roman Vohradský.
Připomněl tak málo známý fakt, že tradice zdobení stromků na Vánoce je nejen v Česku poměrně mladá. Německý regionální zvyk ze 16. století se masově rozšířil právě díky nástupu moderního lesnictví, kdy hospodáři v rámci tzv. probírek a prořezávek začali formovat odrůstající porosty v hospodářských lesích. První vánoční strom v Česku na Vánoce ozdobil teprve v roce 1818 pro své přátele ředitel pražského Stavovského divadla Jan Karel Lieblich a ještě v polovině 19. století nebylo zvykem ani ve městech, aby vánoční výzdobu domácností doplňoval jehličnatý stromek. K masovém rozšíření tradice došlo až na přelomu 19. a 20. století.