Rybník Olšina

Rybník Olšina, na jehož břehu resort leží, je perlou Šumavy. Jde o vodní dílo, které je výjimečné svou historií i polohou. Existence rybníku Olšina je doložena první písemnou zmínkou z roku 1458. Od 16. století náležel klášternímu zboží Zlaté Koruny a po zrušení kláštera připadl k panství krumlovskému. Dnes je v majetku Vojenské lesy a statky ČR, s.p.

Vodní dílo s rozlohou 138 hektarů v nadmořské výšce 731 metrů je nejvýše položeným chovným rybníkem v České republice. Hospodaří na něm Vojenské lesy a statky, dominantní v jeho chovné produkci je kapr.

Vzhledem k výjimečné poloze tohoto vodního díla v horských podmínkách, navíc v lokalitě, která je dlouhodobě uchráněna před civilizačními vlivy, ale také s ohledem na způsob hospodaření, při němž nejsou využívány jakékoliv intenzivní chovné metody, jsou ryby z Olšiny mimořádně zdravé a chutné.

Výlov Olšiny se provádí vždy v podzimních měsících jednou za dva roky tradičním způsobem a jedná se o společenskou událost, jejíž význam překračuje hranice regionu. Rybník Malá Olšina slouží exkluzivně ke sportovnímu rybolovu pouze hostům rekreačního zařízení Olšina.

Od roku 2020 je rybník Olšina jedním z nejfrekventovanějších míst tohoto regionu díky nové naučné stezce, které kolem tohoto vodního díla vede. Sedmikilometrová trasa vede po souši unikátní přírodou, ale také po povalových chodnících přes mokřady a rašeliniště, dokonce částečně i nad vodní hladinou. Více o stezce najdete ZDE.