Informační centrum Hradčany

Informační centrum Vojenských lesů a statků ČR, s.p., divize Mimoň se nachází v obci Ralsko – Hradčany, na trase spojující města Doksy a Mimoň. Informační centrum je situováno do středu bývalého Vojenského výcvikového prostoru Ralsko (dále VVP). Malebné krajiny protkané mnoha rybníky a přírodními nádržemi, pozoruhodnými pískovcovými útvary a romantickými zákoutími, opředené tajemnem zapovězeného území, rozprostírající se mezi kopci Ralsko (696 m n. m.) a Velký (603 m n. m.) a Malý Bezděz (578 m n. m.), jež jsou nepřehlédnutelnými přírodními dominantami zdejšího kraje.

Expozice informačního centra je věnována historii území bývalého VVP Ralsko, historii i současnosti lesnictví v této oblasti, myslivosti, přírodním podmínkám, geologickým zajímavostem, floře a fauně, ochraně přírody a zároveň i možnostem turistického a rekreačního vyžití.

Informační centrum je svou polohou vhodným výchozím bodem jak pro zájemce o cykloturistiku, tak i pěší turistiku. Přímo od informačního centra vychází 3 turistické okruhy v délce 3,5 km; 8,5 km a 16 km do blízkého okolí borových lesů, rybníků a pískovcových skal. Nejkratší okruh je vyznačen jako Naučná stezka Jeřáb s osmi informačními panely.

Oblast bývalého VVP Ralsko je právem označována jako „cykloráj“. Fyzicky nenáročným terénem se proplétá mnoho silniček většinou s asfaltovým povrchem, které zde zanechala cvičící vojska. Na většině lesních komunikací jsou navíc umístěny závory přispívající k větší bezpečnosti cykloturistů projíždějících prostorem. Poznávání přírody na kole či pěšky si lze v letních měsících zpříjemnit koupáním v Hradčanském rybníku, který se nachází v těsné blízkosti informačního centra.

Otevírací doba:
duben, květen, říjen úterý – neděle 9:00 – 17:00 hodin
červen, červenec, srpen, září pondělí – neděle 9:00 – 17:00 hodin

Těšíme se na Vaši návštěvu!

Kontakt:
Informační centrum Hradčany
Ralsko - Hradčany 458
471 24 Mimoň
Tel: + 420 954 005 999
E-mail: infocentrum.hradcany@vls.cz