Informační centra

Informační centrum Hradčany

Ralsko – Hradčany 458
471 24 Mimoň
Tel.: + 420 954 005 999
E-mail: infocentrum.hradcany@vls.cz

V srdci bývalého vojenského prostoru v Ralsku, v obci Hradčany, se nachází první Informační centrum Vojenských lesů a statků ČR, s. p. Na trase spojující města Doksy a Mimoň v lokalitě protkané mnoha rybníky a pozoruhodnými pískovcovými útvary najdou návštěvníci expozici věnovanou historii území bývalého VVP Ralsko, historii i současnosti lesnictví v této oblasti, myslivosti, přírodním podmínkám, geologickým zajímavostem, floře a fauně, ochraně přírody a zároveň i možnostem turistického a rekreačního vyžití.
Informační centrum je svou polohou vhodným výchozím bodem jak pro zájemce o cykloturistiku, tak i pěší turistiku. Přímo od informačního centra vychází 3 turistické okruhy v délce 3,5 km; 8,5 km a 16 km do blízkého okolí borových lesů, rybníků a pískovcových skal. Nejkratší okruh je vyznačen jako Naučná stezka Jeřáb s osmi informačními panely, dřevěnými interaktivními prvky a geolokační hrou Geosan pro chytré mobilní telefony.

Otevírací doba

Měsíc Den Hodina
duben, květen, říjen úterý – neděle 9.00 – 17.00 hodin
červen, červenec, srpen, září pondělí – neděle 9.00 – 17.00 hodin

Informační centrum Obecnice

Obecnice 274
262 21 Obecnice
Ing. Lucie Lenghartová,
Tel.: +420 737 658 407,
e-mail: lucie.lenghartova@vls.cz

V roce 2023 otevřely VLS v historické budově své lesní správy v Obecnici renovované návštěvnické středisko, využívající nejmodernější informační technologie (aplikace rozšířené reality "S námi Vám zvěř neuteče" zobrazující lesní zvěř) i tradiční edukativně - zábavné prvky. Turisté tu mimo praktických informací o CHKO Brdy načerpají vědomosti o zdejší přírodě a architektuře. Vedle servisu pro návštěvníky, kteří vyrážejí do Brd individuálně, zde mohou školní kolektivy využít programy lesní pedagogiky. Infocentrum tematicky navazuje na naučnou stezku Klobouček, která začíná jen o několik desítek metrů dále.

Měsíc Den Hodina
červenec - srpen po - ne 9.00 - 17.00
září - červen pá - ne 9.00 - 15.00

Návštěvnický areál Tři trubky s Domem přírody Brd

zámeček Tři Trubky u Strašic

V létě 2023 Vojenské lesy otevřely veřejnosti první část nového naučně-zábavného návštěvnického centra v areálu legendárního loveckého zámečku Tři Trubky v srdci brdských hvozdů. Jeho součástí je Dům přírody Brd, jehož stálá vnitřní expozice vznikla ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny a Muzeem středních Brd. Centrum VLS na Třech Trubkách také nabízí venkovní edukativně-zábavný areál, a během podzimu 2023 z něj povede nový okruh po stopách armádní historie Brd, kterou státní podnik představuje s využitím aplikace rozšířené reality "Divočina v srdci Čech." Moderní informační technologie pro chytré mobilní telefony využijí návštěvníci také v třitrubeckém areálu, kde je nainstalovaná aplikace rozšířené reality "S námi Vám zvěř neuteče," díky které si návštěvníci budou moci pohladit brdského jelena, lišku či sovu.Na Tři Trubky volně navazuje další zrekonstruovaná památka, tentokrát technického charakteru – vodní elektrárna z 19. století. Ta ještě za války zásobovala energií zámek a hospodářské objekty.

Otevírací doba

Měsíc Den Hodina
duben - září úterý-neděle 10.00 - 11.00, 13.00 - 16.00
říjen - březen středa, pátek-neděle 10.00 - 11.00, 13.00 - 16.00