Pohár VLS pro nejlepšího dřevorubce míří na Slovensko

Absolutním vítězem se stal slovenský reprezentant Jaroslav Kukuc, titul mistra republiky vybojoval Josef Kučera.

Slováci letos na Skelné huti vypálili rybník české dřevorubecké špičce. Pohár VLS pro nejlepšího závodníka v sobotu odpoledne zvedl nad hlavu na stupních vítězů Jaroslav Kukuc z týmu Stihl Team Slovakia. Druhý v pořadí, český reprezentant Josef Kučera vybojoval alespoň titul národního šampiona. Bronz v celkovém součtu pak bral největší současný favorit v barvách Vojenských lesů a statků Jindřich Fazekaš, který se tak stal stejně jako loni prvním vicemistrem. Třetí příčku v pořadí domácích závodníků a tím i titul druhého vicemistra svým výkonem získal junior Martin Švec.

Jaroslav Kukuc zaútočil na celkové vítězství mezi profesionály již v první disciplíně, když zvládl výměnu řetězu za 9,8 vteřin, téměř o tři vteřiny rychleji, než druhý Jindřich Fazekaš. K tomu připojil prvenství v „kombinovaném řezu“ a ve finálové disciplíně „odvětvování,“ kde zvládl 30 „větví“ bezchybně za 15,77 vteřiny. V kácení si nejlépe vedl český dřevorubec Radovan Dlask, v disciplíně „přesný řez“ však opět dominovali Slováci, konkrétně Jaroslav Perveka.

A ovládli také soutěž juniorů. Pohár pro nejlepšího mladého závodníka zvedl odpoledne nad hlavu Marek Lubas z týmu Junior Slovakia. Stříbrný byl Martin Švec a bronz putoval opět na Slovensko díky Matúši Sitárikovi.

Smolný byl 40. jubilejní ročník Lesnického dne, v jehož rámci dřevorubecký šampionát probíhá, pro legendárního domácího závodníka Huberta Bartáka. Pětašedesátiletý matador dřevorubeckých klání z hamerské lesní správy VLS kupil chyby a v konečném pořadí skončil na 22. příčce. Navíc během šampionátu opět zopakoval svůj úmysl skončit se závodní kariérou pro vleklé zdravotní problémy.

V družstvech díky skvělým individuálním výkonům zvítězil Stihl Team Slovakia před Teamem –J.H.S. nového mistra republiky Kučery a týmem Dolmar.

Mezi začátečníky vyhrál domácí Miroslav Chrust.

Přestože jsme ještě několik dní před šampionátem avizovali, že v startovním poli není žádná žena, nakonec letošní klání nebylo čistě pánskou záležitostí. Postarala se o to juniorská závodnice Martina Malzová, která si svým srdnatým výkonem získala přízeň publika.

Mistrovství republiky v práci s motorovou pilou je již několik let nedílnou součástí Lesnického dne v Ralsku, pořádaného Vojenskými lesy a statky. Soutěž je otevřená mezinárodní konkurenci a záštitu nad ní v letošním roce převzal ministr obrany Martin Stropnický a ministr zemědělství Marian Jurečka.

Výsledky XV. mistrovství republiky v práci s motorovou pilou

Konečné celkové pořadí jednotlivců – Pohár VLS
1 Jaroslav Kukuc, SR
2 Josef Kučera, ČR
3 Jindřich Fazekaš, ČR

Konečné pořadí jednotlivců – MČR
1 Josef Kučera
2 Jindřich Fazekaš
3 Martin Švec

Konečné pořadí – junioři
1 Marek Lubas, SR
2 Martin Švec, ČR
3 Matúš Sitárik, SR

Konečné pořadí – začátečníci
1 Miroslav Chrust, ČR
2 Marek Janiga, SR
3 Jaroslav Houha

Konečné pořadí – družstva
1 Stihl Team Slovakia
2 Team – J.H.S
3 Dolmar

Výměna řetězu – profesionál
1 Jaroslav Kukuc, SR
2 Jindřich Fazekaš, ČR
3 Josef Kučera, ČR

Kácení – profesionál
1 Radovan Dlask, ČR
2 Jiří Kadavý, ČR
3 Josef Kučera, ČR

Kombinovaný řez – profesionál
1 Jaroslav Kukuc, SR
2 Martin Pňaček, ČR
3 Josef Kučera, ČR

Přesný řez – profesionál
1 Jaroslav Perveka, SR
2 Petr Kodad, ČR
3 Jindřich Fazekaš, ČR

Odvětvování – profesionál
1 Jaroslav Kukuc, SR
2 Jiří Kadavý, ČR
3 Jindřich Fazekaš, ČR