Novinky

Pohár VLS pro nejlepšího dřevorubce míří na SlovenskoDatum publikace: 19. 6. 2016

Slováci letos na Skelné huti vypálili rybník české dřevorubecké špičce. Pohár VLS pro nejlepšího závodníka v sobotu odpoledne zvedl nad hlavu na stupních vítězů Jaroslav Kukuc z týmu Stihl Team Slovakia. Druhý v pořadí, český reprezentant Josef Kučera vybojoval alespoň titul národního šampiona. Bronz v celkovém součtu pak bral největší současný favorit v barvách Vojenských lesů a statků Jindřich Fazekaš, který se tak stal stejně jako loni prvním vicemistrem. Třetí příčku v pořadí domácích závodníků a tím i titul druhého vicemistra svým výkonem získal junior Martin Švec.

Jaroslav Kukuc zaútočil na celkové vítězství mezi profesionály již v první disciplíně, když zvládl výměnu řetězu za 9,8 vteřin, téměř o tři vteřiny rychleji, než druhý Jindřich Fazekaš. K tomu připojil prvenství v „kombinovaném řezu“ a ve finálové disciplíně „odvětvování,“ kde zvládl 30 „větví“ bezchybně za 15,77 vteřiny. V kácení si nejlépe vedl český dřevorubec Radovan Dlask, v disciplíně „přesný řez“ však opět dominovali Slováci, konkrétně Jaroslav Perveka.

A ovládli také soutěž juniorů. Pohár pro nejlepšího mladého závodníka zvedl odpoledne nad hlavu Marek Lubas z týmu Junior Slovakia. Stříbrný byl Martin Švec a bronz putoval opět na Slovensko díky Matúši Sitárikovi.

Smolný byl 40. jubilejní ročník Lesnického dne, v jehož rámci dřevorubecký šampionát probíhá, pro legendárního domácího závodníka Huberta Bartáka. Pětašedesátiletý matador dřevorubeckých klání z hamerské lesní správy VLS kupil chyby a v konečném pořadí skončil na 22. příčce. Navíc během šampionátu opět zopakoval svůj úmysl skončit se závodní kariérou pro vleklé zdravotní problémy.

V družstvech díky skvělým individuálním výkonům zvítězil Stihl Team Slovakia před Teamem –J.H.S. nového mistra republiky Kučery a týmem Dolmar.

Mezi začátečníky vyhrál domácí Miroslav Chrust.

Přestože jsme ještě několik dní před šampionátem avizovali, že v startovním poli není žádná žena, nakonec letošní klání nebylo čistě pánskou záležitostí. Postarala se o to juniorská závodnice Martina Malzová, která si svým srdnatým výkonem získala přízeň publika.

Mistrovství republiky v práci s motorovou pilou je již několik let nedílnou součástí Lesnického dne v Ralsku, pořádaného Vojenskými lesy a statky. Soutěž je otevřená mezinárodní konkurenci a záštitu nad ní v letošním roce převzal ministr obrany Martin Stropnický a ministr zemědělství Marian Jurečka.

Výsledky XV. mistrovství republiky v práci s motorovou pilou

Konečné celkové pořadí jednotlivců – Pohár VLS
1 Jaroslav Kukuc, SR
2 Josef Kučera, ČR
3 Jindřich Fazekaš, ČR

Konečné pořadí jednotlivců – MČR
1 Josef Kučera
2 Jindřich Fazekaš
3 Martin Švec

Konečné pořadí – junioři
1 Marek Lubas, SR
2 Martin Švec, ČR
3 Matúš Sitárik, SR

Konečné pořadí – začátečníci
1 Miroslav Chrust, ČR
2 Marek Janiga, SR
3 Jaroslav Houha

Konečné pořadí – družstva
1 Stihl Team Slovakia
2 Team – J.H.S
3 Dolmar

Výměna řetězu – profesionál
1 Jaroslav Kukuc, SR
2 Jindřich Fazekaš, ČR
3 Josef Kučera, ČR

Kácení – profesionál
1 Radovan Dlask, ČR
2 Jiří Kadavý, ČR
3 Josef Kučera, ČR

Kombinovaný řez – profesionál
1 Jaroslav Kukuc, SR
2 Martin Pňaček, ČR
3 Josef Kučera, ČR

Přesný řez – profesionál
1 Jaroslav Perveka, SR
2 Petr Kodad, ČR
3 Jindřich Fazekaš, ČR

Odvětvování – profesionál
1 Jaroslav Kukuc, SR
2 Jiří Kadavý, ČR
3 Jindřich Fazekaš, ČR