Evropští lesníci a ochránci přírody se přijeli inspirovat do Brd

Brdy hostily odborníky ze šesti evropských zemí – Ti se v rámci odborných workshopů přijeli podívat na realizaci projektu LIFE Adapt Brdy, který Vojenské lesy a statky ČR, s. p. (VLS) spustily před dvěma lety. Cílem projektu je adaptace lesních porostů na změnu klimatu s využitím přírodě blízkých způsobů hospodaření a zadržování vody v krajině v části Brdské vrchoviny, kde VLS hospodaří na ploše více než 22 tis. hektarů.

Na mezinárodní delegaci čekal bohatý dvoudenní program, který se z větší části konal v terénu. V rámci akce měl každý ze tří workshopů svůj oddělený program. „Účastníci Stakeholder Information Dessemination Workshopu navštívili jeden z demonstračních objektů Kudibal, ve kterém se postupně přechází na výběrný způsob hospodaření a čerstvě v něm byl dokončen první obnovní zásah, který má tuto změnu nastartovat. Hosté diskutovali, jak správně rozčleňovat porosty, jakou volit technologii těžby a jak vlastní těžbu dříví a obnovu porostu provádět,“ přiblížil jeden z bodů programu technik divize Hořovice, Petr Macháček.

Nejdůležitější částí krajiny je voda, proto ani účastníci druhého workshopu, LIFE Project Upscaling Workshop, nemohli vynechat právě dokončenou revitalizaci prameniště Voložného potoka. Velmi zajímavou částí byla také prezentace odborníků z Fakulty lesnické a dřevařské ČZU v Praze, kteří prezentovali využití moderních technologií pro sběr dat v lesnictví, a to včetně ukázky dronů a pozemního laserového skenování porostů. Svoje činnosti představili kromě Vojenských lesů a statků ČR, s.p. i ostatní partneři projektu: Česká zemědělská univerzita v Praze (ČZU), Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti (VÚLHM) a Saské státní lesy.

Stěžejním bodem třetího z workshopů, tedy setkání členů Poradního sboru projektu, složeného ze zástupců Generálního ředitelství polských státních lesů, Správy Národního parku Šumava a Národního lesnického centra ze Slovenska, bylo zhodnocení dosavadních klíčových výstupů projektu.

Projekt LIFE Adapt Brdy je unikátní v tom, že přírodě blízký způsob hospodaření nebyl nikdy takto koncepčně pojatý na tak rozsáhlé ploše. Podporu z evropského programu LIFE, který financuje ochranu přírody a krajiny, životního prostředí a klimatu, lesníci využijí k rychlejšímu přechodu od klasického holosečného hospodaření k metodám, které jsou přírodě mnohem bližší a šetrnější.

Tento unikátní projekt se realizuje na Brdech a VLS do něj celkově investují přes 120 milionů korun. Část ve výši 73 milionů korun pokrývají dotační prostředky z environmentálního programu LIFE a podporou ve výši 12 milionů korun se podílí i Ministerstvo životního prostředí.