Mimoň

Divize Mimoň hospodaří převážně ve zrušených vojenských výcvikových prostorech Ralska a Mladé. Organizačně je divize členěna na lesní správy: Břehyně, Dolní Krupá, Lipník, Hamr, Hradčany, správu služeb a ředitelství divize Mimoň. Mimo hlavní oblasti v Ralsku a Mladé spravuje tato divize některé odloučené celky na Liberecku (Chlum), Litoměřicku (Trávčice, Přestavlky), Ústecku (Tisá) a Teplicku (Červený újezd).

Vzhledem ke značné pyrotechnické zátěži oblasti po působení sovětských vojsk disponuje naše organizace vlastní pyrotechnickou skupinou, která provádí pyrotechnickou očistu před těžbou v lese a současně vykonává dohled při stavebních pracích.

Ralská divize v posledních letech ve stále větším rozsahu zabezpečuje podmínky pro rozvoj rekreačního a turistického využití území. Místem, kam míří od jara do podzimu stovky turistů, je například Informační centrum VLS v Hradčanech. V Ralsku VLS v uplynulých letech vybudovaly až 25 km cyklotras, 28 km značených turistických stezek, 11 km tras pro in-line bruslaře, 6 km hipostezek (trasy pro jízdu na koni), ale také unikátní naučnou stezku Jeřáb. Díky našim investicím zde naleznete také 10 turistických odpočívadel, desítky informačních panelů či 6 turistických parkovišť.

Kontakty

  • pověřen řízením
    Ing. Jan Blažek
    Telefon: 954 005 939
    E-mail: jan.blazek@vls.cz
  • Ekonomický náměstek
    Ing. Eva Mocková
    Telefon: 954 005 945
    E-mail: eva.mockova@vls.cz
  • Výrobní náměstek
    Ing. Jan Blažek
    Telefon: 954 005 939
    E-mail: jan.blazek@vls.cz
  • Lesní pedagog
    Mgr. Jan Kobr
    Telefon: +420 725 917 817
    E-mail: jan.kobr@vls.cz

Břehyně

Hradčany 435, Ralsko
471 24 Mimoň
Ing. Tomáš Vlasák
Tel.: +420 954 005 111
E-mail: tomas.vlasak@vls.cz

Ukázat na mapě

Hradčany

Hradčany 435, Ralsko
471 24 Mimoň
Ing. Michal Šmíd
Tel.: +420 605 206 822
E-mail: michal.smid@vls.cz

Ukázat na mapě

Dolní Krupá

Ploužnice 293
471 24 Mimoň
Ing. Luboš Vodolan
Tel.: +420 954 005 131
E-mail: lubos.vodolan@vls.cz

Ukázat na mapě

Lipník

Lipník 460
294 43 Čachovice
Ing. Josef Orlovský
Tel.: +420 954 005 141
E-mail: josef.orlovsky@vls.cz

Ukázat na mapě

Hamr

Hamr na Jezeře 9
471 28 Hamr na Jezeře
Ing. Michal Gereg
Tel.: +420 954 005 151
E-mail: michal.gereg@vls.cz

Ukázat na mapě

Správa služeb Mimoň

ul. Svébořická
471 24 Mimoň
Ing. Hana Dančáková
Tel.: +420 954 005 511
E-mail: hana.dancakova@vls.cz

Ukázat na mapě

Kontakt:
Ing. Miloslav Zikmund, Ph.D.
Tel.: +420 954 005 916, +420 605 814 713
E-mail: miloslav.zikmund@vls.cz

Všeobecné podmínky:

- poplatkový odstřel je prováděn za doprovodu pracovníků divize
- divize organizuje individuální poplatkový lov trofejové i holé zvěře a skupinové lovy na spárkatou zvěř
- z důvodu omezené kapacity průvodců a ubytování je nutné předem domluvit termín lovu s odpovědným pracovníkem divize
- poplatkový odstřel se řídí pravidly průběrného odstřelu zvěře vydaných pro divizi Mimoň
- dopravu lze zajistit vlastními dopravními prostředky nebo za poplatek automobily loveckých průvodců
- kvalita lesní dopravní sítě umožňuje použití osobního automobilu
- ve všech honitbách je možno lovit trofejovou zvěř od I. věkové třídy po medailové trofeje

Honitba Ralsko je největší z osmi honiteb o rozloze 21 461 ha, je tvořena dominantně lesními porosty, ale i plochami bývalých střelnic, zemědělskými pozemky a vodními plochami. Nachází se mezi obcemi Mimoň, Stráž pod Ralskem, Mnichovo Hradiště a Doksy. V honitbě je normován jelen evropský (210 ks), daněk evropský (256 ks), muflon (50 ks), srnec obecný (257 ks) a prase divoké (98 ks).

Obora Židlov, druhá největší obora v ČR o výměře 3 794 ha vznikla v roce 2000. Srdcem obory, které obklopují lesní porosty o výměře 2 121 hektarů, je bývalá tanková střelnice Židlov. Chová se zde jelen evropský, muflon a zubr evropský, doplňkovou zvěří je daněk evropský, srnec obecný a prase divoké. Instinkty zde chované zvěře odpovídají díky rozloze obory chování zvěře ve volné honitbě.

Obora Velký Dub o výměře 534 ha se rozkládá v těsném sousedství Máchova jezera. Její velice členitý a na lov náročný terén je domovem kvalitní populace daňka evropského a muflona. V oboře lze organizovat lov šoulačkou v překrásných bukových porostech doplněných skalnatými výchozy pro fyzicky zdatné lovce, popřípadě lov na čekané u mysliveckých políček a důmyslně umístěných krytých kazatelen pro lovce, kteří upřednostňují tento způsob lovu.

Obora Prosíčka je nejmenší a nejmladší z oborních chovů divize Mimoň. Její výměra je 209 ha a slouží k chovu prasete divokého. V oboře je možné pořádat společné lovy na černou a individuální lovy na trofejové kňoury.Vstup je sem celoročně zakázán.

Honitba Chlum o výměře 958 ha je nejseverněji umístěnou honitbou divize. Nachází se nedaleko Nového Města pod Smrkem v nadmořské výšce cca 400 m. V této honitbě organizujeme především lov trofejové zvěře srnčí a výjimkou nejsou ani trofejově kvalitní úlovky jelenů.

V bývalém vojenském prostoru Milovice nedaleko Benátek nad Jizerou obhospodařuje divize další tři honitby Mladá (4 695 ha), Stará Boleslav (1 061 ha) a Vlkava (652 ha). Ve všech těchto honitbách se v poměrně vysokém počtu vyskytuje černá zvěř, normována je zvěř srnčí a trofejově nadprůměrná populace muflona. Divize zde organizuje společné poplatkové lovy na černou zvěř a možností je i zakoupení celoroční povolenky pro lov černé a srnčí zvěře.

Honitby

Ralsko 21 335 ha
Obora Židlov 3795 ha
Obora Velký dub 534 ha
Chlum 958 ha
Mladá 4547 ha
Vlkava 653 ha
Stará Boleslav 1061 ha
Obora Prosíčka 209 ha

Nejsilnější trofeje 2015 - 2021

jelen 222,78 CIC
jelen 214,78 CIC
jelen 214,77 CIC
daněk 203,04 CIC
daněk 194,77 CIC
daněk 187,95 CIC
muflon 235,70 CIC
muflon 224,80 CIC
muflon 222,15 CIC

Ubytování

Lovecká vila Skelná huť

Vila Skelná huť se nachází na polosamotě uprostřed borových lesů, 1,5 km od hlavní komunikace č. 268 Mnichovo Hradiště – Mimoň, 6 km od Mimoně. K ubytovacímu zařízení vede nově zrekonstruovaná asfaltová komunikace, která je zároveň i novou cyklotrasou VLS.
Objekt poskytuje příjemné zázemí pro odpočinek a zároveň je ideálním výchozím bodem pro toulky krajinou Ralska. Pokud toužíte po odpočinku, klidu a krásné přírodě, jste na správném místě. Příznivci cykloturistiky zde naleznou množství cyklotras navazujících na jihu na atraktivní oblast CHKO Kokořínsko – Máchův kraj, na severu na oblast Podještědí.
Ubytování: ložnice a pokoje, v objektu se nachází 4 pokoje s hygienickým zařízením a celkovou kapacitou 15 lůžek
Vytápění: elektřina, krb
Doprava, parkování: doprava autem, parkování u objektu, hromadná doprava – bus 1,5 km
Stravování: vlastní – k dispozici plně vybavená kuchyňka (el. sporák, mikrovlnná trouba, lednička s mrazákem, el. konvice, veškeré nádobí a utěrky k dispozici)
Vybavení objektu: vybavená kuchyně je v blízkosti společenské místnosti, kde se nachází krb a stylový nábytek k příjemnému posezení, zastřešené venkovní posezení s krytým ohništěm
Broková a malorážková střelnice: v areálu Skelná huť se nachází střelnice, kterou je možné si pronajmout

Srub Židlov

Srub se nachází v krásném a klidném prostředí Máchova kraje, na samotě v Oboře Židlov u obce Ploužnice, 3 km od Mimoně. Srub je ideálním výchozím bodem jak pro milovníky cykloturistiky, tak i pěší turistiky, v zimním období při dostatku sněhové pokrývky i běžkařské vyžití. Malebná příroda nabízí relaxaci v podobě procházek, sbírání hub a lesních plodů, čerpání energie v rozlehlých borových lesích.
Ubytování: Celková kapacita objektu je 16 lůžek v pěti dvoulůžkových a třech třílůžkových pokojích s koupelnou. V přízemí se nachází společenská místnost s kapacitou 20 osob se stylovým nábytkem a krbem.
Vytápění: elektřina, krb
Doprava, parkování: doprava autem, parkování u objektu. Hromadná doprava – bus 2,2 km v obci Hvězdov
Vybavení objektu: vybavená kuchyně je v blízkosti společenské místnosti, kde se nachází krb a stylový nábytek k příjemnému posezení, zastřešené venkovní posezení s krytým ohništěm, sauna, možnost rybolovu
Stravování: vlastní – k dispozici plně vybavená kuchyňka (el. sporák, mikrovlnná trouba, lednička s mrazákem, el. konvice, veškeré nádobí a utěrky k dispozici)

Rozsáhlé území mezi Mnichovým Hradištěm, Máchovým jezerem a Mimoní slouží veřejnosti již řadu let. Jedná se o cca 23 000 ha lesní půdy. Celá oblast Ralska je ceněna z hlediska ochrany přírody, kdy podstatná část je od podzimu 2014 vyhlášena jako CHKO Kokořínsko – Máchův kraj a zároveň je součástí soustavy Natura 2000. Mimo Národní přírodní rezervaci Břehyně – Pecopala (981 ha), Národní přírodní památku Swamp (47 ha) se na ploše 234 ha nachází dalších 10 přírodních památek.

Ralsko je vlajkovou lodí v otevírání bývalých vojenských lokalit veřejnosti. VLS zde vybudovaly 25 km cyklotras, 28 km značených turistických stezek, 11 km tras pro in-line bruslaře, 6 km hipostezek (trasy pro jízdu na koni), ale také unikátní Naučnou stezku Jeřáb. Díky našim investicím zde naleznete také 10 turistických odpočívadel, desítky informačních panelů či 6 turistických parkovišť. Ve vlastní Oboře Židlov VLS realizují v tuzemsku ojedinělý záchranný program návratu zubra evropského do volné přírody. V srdci Ralska je návštěvníkům v obci Hradčany k dispozici Informační centrum VLS.

Od roku 2011 funguje na části území Ralska Lesnický park Bezděz, kde hlavním cílem je podpora a rozvoj trvale udržitelného lesního hospodaření.

Celé území Ralska je přístupné veřejnosti jen s malým omezením, jako je klidová zóna Obory Židlov a zákaz vstupu do Obory Velký dub.

Turistické trasy

Naučná stezka Jeřáb – zelený okruh VLS – 3,5 km
IC VLS Hradčany – Hradčanské stěny – IC VLS Hradčany
Výlet od Informačního centra VLS ČR, s. p. v Hradčanech po modré turistické značce Hradčanskými stěnami s řadou zajímavých skalních útvarů a roklí. Po ujití 1 km se trasa naučné stezky odpojuje od modré turistické značky a odbočuje doleva a vede samostatně „Kamennou roklí“. Na velké křižovatce cest za turistickým odpočívadlem stezka odbočuje doleva a „Smolnou roklí“ se vracíme zpět do Hradčan. Cestou potkáme 7 naučných panelů s informacemi o přírodních podmínkách, geologii, hospodaření v lesích, dřevinách, rostlinách, ptácích a savcích Ralska.

Červený okruh VLS – 8,5 km
Z IC v Hradčanech vycházíme souběžně s modrou a zelenou turistickou značkou. U rozcestníku „U Kukačky“ se oddělí zelená značka a pokračujeme pouze souběžně s modrou značkou „Měděným dolem“ (Roklí KSČ). Přecházíme asfaltovou cestu vedoucí „Studenou (uhelnou) roklí“ a pokračujeme územím NPR Břehyně – Pecopala. U rozcestníku „Popelový hřeben“ opustíme modrou značku a značení se mění na žluté, odbočíme doleva a pokračujeme pouze po značce žlutého okruhu do „Studené rokle“. Přejdeme asfaltovou silnici vedoucí z Hradčan do Doks, u rozcestníku „Trojzubec“ se připojíme na modrou turistickou značku a dojdeme lesní cestou k rybníku Držník. Písčitou cestou kolem Hradčanského rybníku se vracíme zpět do Hradčan.

Modrý okruh VLS – 16 km
Z Informačního centra v Hradčanech vycházíme souběžně s turistickou značkou červeného okruhu k rybníku Držník. U rozcestníku „Trojzubec“ odbočíme doleva. Lesní písčitou cestou dojdeme k nové asfaltové cestě, po které se vydáme vlevo. Z asfaltové cesty uhýbá modrá značka okruhu doprava na lesní cestu, která nás dovede na další asfaltovou cestu, na níž odbočíme doleva. Po asfaltové cestě projdeme přes zaniklou osadu Strážov, pokračujeme dál „Kančí roklí“ na „Travnatou cestu“. Zde odbočíme doleva na lesní cestu směrem na vrchol kopce Velká Buková. Lesní cesta se stáčí pod vrcholem Velké Bukové a pokračuje „Bukovou roklí“ na „Starou lipskou cestu“. Po té pokračujeme k Vavrouškovu rybníku. U Vavrouškova rybníku se k naší turistické značce připojuje cyklotrasa VLS, která nás dovede kolem Strážovského rybníka zpět do Hradčan.

Děvínská – červená trasa KČT – 15 km
Stráž pod Ralskem – Hamr na Jezeře – Děvín – Chrástenský vodopád – Osečná
Turistická trasa vychází ze Stráže pod Ralskem do Osečné po červené turistické značce a zpět. Prochází částí vodní soustavy v údolní nivě Hamerské strouhy mezi oběma městy, která byla vybudována již ve středověku, a je možné také navštívit zbytky hradu ze 13. století na vrchu Děvín.

K Ploučnici přes vrch Ralsko – červená trasa KČT – 9,5 km
Mimoň – Vranov – Ralsko – Noviny p. R. – Průrva Ploučnice
Výlet na vrch Ralsko a k průrvě Ploučnice začíná na náměstí v Mimoni

Hamerský modrý okruh – 9,5 km
Hamr na Jezeře – PP Rašeliniště Černého rybníka – Kozí hřbet - PP Stohánek - Sochorův pomník - PP Divadlo – PP Široký kámen – PP Děvín – Hamr na Jezeře
Okružní výlet přírodními památkami Ralska.

Naučné stezky

Naučná stezka VLS Jeřáb
Hradčany – Pod Havraní skálou – Kamenná rokle – Smolná rokle – Hradčany 3,5 km
Na výlet se vydáme od Informačního centra Hradčany západním směrem po trase značené symbolem naučné stezky a místním značením tras pro pěší (tabulky VLS). Asi po kilometru odbočíme vlevo a vystoupáme Kamennou roklí na Suchý vrch. Na jeho západním úpatí odbočíme vlevo a Smolnou roklí se vrátíme zpět do Hradčan.
Naučná stezka Jeřáb byla vybudována Vojenskými lesy a statky ČR, s. p. a pojmenována podle vzácného jeřába popelavého. Na stezce je umístěno osm informačních panelů, které vás seznámí s živou i neživou přírodou Ralska, a také nově osm interaktivních panelů, které přibližují zdejší floru a faunu především dětem zábavnou hravou formou.

Naučná stezka Srážka u Kuřívod 1866
Kuřívody – okruh podél silnice č. 268 směrem na Mnichovo Hradiště a zpět 6,5 km
Naučná stezka začíná památníkem k bitvě z Prusko-rakouské války. Jedna z prvních větších bitev Prusko-rakouské války se odehrála v Kuřívodech 26. června 1866. Bitvy se účastnilo 5 praporů a 5 eskadron. 2 děla předvoje pruské armády postupovala od Mimoně proti 2 rotám 38. pěšího pluku Haugwitze a půl eskadře Mikuláškových husarů 1. armádního sboru. Jediný den bojů stál obě strany přes 300 lidských životů. Tuto bitvu nám přibližuje 15 informačních tabulí u naučné stezky, která byla vybudována s finanční podporou VLS ČR, s. p.

Geolokační hra Pátrání po jeřábovi Filipovi
Dobrodružně-naučnou hru s mobilní aplikací „Pátrání po jeřábovi Filipovi," která děti zábavnou formou seznamuje s unikátní přírodou Ralska,spustily VLS v Ralsku s producentem geolokačních her firmou Geofun. Aplikace hravou a zábavnou formou představuje dětem unikátní přírodní oblast mezi vrchem Ralsko a Bezdězem, která je domovem zubrů, vlků, ale také celé další řady vzácných živočišných a rostlinných druhů v čele s kriticky ohroženým jeřábem popelavým. Právě tento vzácný pták žijící v mokřadech Břehyňského rybníka se stal hlavní postavou celé interaktivní hry.Hra se aktivuje na výchozím bodu u Informačního centra VLS HRadčany a malý dobrodruh se od průvodce, kterým je ježeček Emil (jinak maskot lesních pedagogů VLS), dozví, že se ztratil jeřáb Filip. A tak s Emilem návštěvník vyráží do unikátní přírody za dobrodružstvím, kde musí řešit úkoly. Trasa hry má dvě varianty - delší měří přes 10 kilometrů, kratší i s bonusy pak 5 kilometrů. Aplikaci si do telefonu můžete stáhnout na adrese www.geofun.cz/patrani-po-jerabovi-filipovi/.

Cyklotrasy

Okolí Máchova jezera je vyhledávaným cílem cyklistů. Lokalita je díky síti zpevněných lesních cest protkána celou řadou cyklotras, které slouží díky nenáročnému profilu zdejšího terénu všem výkonnostním skupinám cyklistů. VLS zde na vlastní náklady zřídily a udržují 25 kilometrů cyklistických tras, včetně informačního systému a odpočívadel.
Můžete se zde vydat po stezkách pro cyklisty v přírodní rezervaci Břehyně – Pecopala plné skal, rybníků a mokřadů v okolí obce Hradčany. Stezka VLS vás z Hradčan provede okolo kaskády Hradčanských rybníků, bývalého vojenského letiště, přes hájovnu na Skelné huti až na Hvězdov u Mimoně pod ralským vrchem.
Nebo po cyklotrase č. 25 můžete navštívit oboru VLS Židlov, která je druhou největší oborou v Česku. V ní mimo jiné probíhá unikátní program návratu zubra evropského do volné přírody. Budete tak projíždět krajinou stáda zubrů, které se v oboře vyskytuje. Při velké dávce štěstí tato unikátní zvířata můžete i spatřit.

Cyklotrasy

Cyklotrasa VLS Psí kostel - Hradčany - Skelná Huť - Ploužnice 14 km
Cyklotrasa č. 25 Doksy - Kuřívody - Židlov - Osečná 38 km
Cyklotrasa č. 241 Mukařov - Židlov - Hvězdov - Mimoň 20 km
Cyklotrasa č. 3050 Pod Čertovou zdí - Zábrdí - Náhlov - Stohánek 10 km
Cyklotrasa č. 3046 Mimoň - Nový dvůr - Stohánek - Hamr na Jezeře 12,5 km
Cyklotrasa č. 3040 Kuřívody - Bělá p. B. 10 km
Cyklotrasa č. 3045 Bělá p. B. - Mariánská cesta - Břehyně - Brennský mlýn - Zákupy 34 km
Cyklotrasa č. 8150 Velký Rečkov - Radechov - Mariánská cesta 14,5 km
Cyklotrasa č. 3054 Česká Lípa - Brennský mlýn - Senná brána - Staré Splavy 18 km
Cyklotrasa č. 3007 Mimoň - Stráž pod Ralskem - Hamr na Jezeře - Chrastenský vodopád - PP Černý rybník a zpět do Mimoně 36 km

Doporučené cyklotrasy

Hradčanská – cyklotrasa VLS 33 km
Hradčany – Skelná huť – Mimoň – Hradčany
Od informačního centra v Hradčanech se vydáme na východ po místně značené trase VLS podél soustavy Hradčanských rybníků. Po překonání silnice II/268 pokračujeme přes Skelnou huť a Hvězdov na Nový Dvůr. Odbočíme vlevo a po trase č. 3046 dojedeme do Mimoně. Odbočíme vlevo a po trase č. 241 se vrátíme na Hvězdov, kde se napojíme na trasu VLS, po které se vrátíme zpět do Hradčan.

Okruh kolem Ralska 27 km
Mimoň – Vranov – Srní potok – Noviny pod Ralskem – Průrva Ploučnice – Stráž pod Ralskem – Hamr na Jezeře – Sochorův pomník – Nový Dvůr – Mimoň

Vrchbělská 26 km
Bělá pod Bezdězem – U červeného kříže – Cikánská skála – Mariánská cesta – Bezděz – Dvůr Bezděz – Vrchbělá – Bělá pod Bezdězem
Výchozím místem je náměstí v Bělé pod Bezdězem, odkud se vydáme do rozsáhlého lesního komplexu lesů. Z Bělé p. Bezdězem po cyklostezce č. 3040 projedeme Studeným dolem na Kuřívody, před nimi odbočíme na starou Hradišťskou cestu (cyklotrasa č. 25) kolem Cikánské skály až na cestu Mariánskou, tj. na trasu č. 3045 směr obec Bezděz. Po této cyklostezce pokračujeme přes Dvůr Bezděz a Vrchbělou až do Bělé p. Bezdězem.

K průrvě Ploučnice 15,5 km
Mimoň – Noviny pod Ralskem – Průrva Ploučnice – Noviny pod Ralskem – Mimoň
Na výlet se vydáme z Tyršova náměstí v Mimoni od restaurace Dřevěnka. Pojedeme neznačeným úsekem na východ Svébořickou ulicí a před vlečkou najedeme na cyklotrasu č. 241. Na křižovatce silnic na konci obce odbočíme vlevo a přes Vranov, Srní Potok a Noviny pod Ralskem dojedeme po trase č. 241 až na odbočku k Průrvě. Stejnou cestou se vracíme zpět.

V Podbezdězí 24,5 km
Doksy – Břehyně – Bezděz – Okna – Doksy
Z Doks vyjedeme na východ po trase č. 25, U Tří borovic odbočíme vpravo a pokračujeme po Mariánské cestě na křižovatku s trasou č. 3045. Po té se vydáme vpravo a dojedeme na Bezděz. Sjedeme po trase č. 0060 k Bezdězskému nádraží a k Pankráci pokračujeme po trase č. 0061. Odbočíme vpravo a po trase č. 0014 se vrátíme zpět do Doks.

Generálská 19,5 km
Osečná – Zábrdí – Vlachová – Na Pince – Olšina – Kracmanov – Hvězdov – Mimoň – Nový Dvůr – Stohánek – Černý rybník – Děvín – Podvrší – Osečná
Výchozím místem je Osečná. Trasu si můžete výrazně zkrátit ve Vlachové, kdy pokračujete po cyklostezce č. 3050 přes Náhlov až k pomníku generála Sochora, následně souběžně s nezkrácenou variantou trasy po cyklostezce č. 3046 a č. 3007 do Osečné.

Hradčanské peklo 46 km
Hradčany – Skalní brána – Veselí – Provodín - Staré Splavy, Myslivna – Mariánská cesta – Strážov – Černá Věž – Hradčany
Z Hradčan se vydáme údolní nivou meandrující Ploučnice na Veselí, kde se napojíme na cyklotrasu č. 3054. Přes Srní a Provodín sjedeme do Starých Splavů. Trasa pokračuje na Břehyni, kde odbočíme na Mariánskou cestu, kterou opustíme u Cikánské skály. Za Strážovem vystoupáme na východní úbočí Velké Bukové a sjedeme k Černé Věži, odkud se vracíme podél Hradčanských rybníků zpátky do Hradčan.

Ralsko – Hradčany 458
471 24 Mimoň
Tel.: + 420 954 005 999
E-mail: infocentrum.hradcany@vls.cz

V srdci bývalého vojenského prostoru v Ralsku, v obci Hradčany, se nachází první informační centrum Vojenských lesů a statků ČR, s. p. Na trase spojující města Doksy a Mimoň v lokalitě protkané mnoha rybníky a pozoruhodnými pískovcovými útvary najdou návštěvníci expozici věnovanou historii území bývalého VVP Ralsko, historii i současnosti lesnictví v této oblasti, myslivosti, přírodním podmínkám, geologickým zajímavostem, floře a fauně, ochraně přírody a zároveň i možnostem turistického a rekreačního vyžití.
Informační centrum je svou polohou vhodným výchozím bodem jak pro zájemce o cykloturistiku, tak i pěší turistiku. Přímo od informačního centra vychází 3 turistické okruhy v délce 3,5 km (zelená), 8,5 km (červená) a 16 km (modrá) do blízkého okolí borových lesů, rybníků a pískovcových skal. Nejkratší okruh je vyznačen jako Naučná stezka jeřáb s osmi informačními panely. V informačním centru nejsou opomenuty ani nejmenší návštěvníci. Na děti je pamatováno nenásilnou vzdělávací formou v dětském koutku.
Možnost využití veřejného parkování a WC

Otevírací doba
duben, květen, říjen, úterý - neděle 9:00 - 17:00 hodin
červen, červenec, srpen, září pondělí - neděle 9:00 - 17:00 hodin

Lesnický park Bezděz byl založen 11. května 2011 u příležitosti vyhlášení Mezinárodního roku lesů. Je v pořadí třetím lesnickým parkem v České republice (13. 5. 2010 Lesnický park Křivoklátsko, 22. 4. 2011 Lesnický park Masarykův les Křtiny). Dominantním vlastníkem lesních porostů je stát zastoupený dvěma státními podniky, a to Vojenskými lesy a statky ČR, s. p. a Lesy České republiky s. p., nezanedbatelný potenciál představují lesy ve vlastnictví obcí Bělá pod Bezdězem, Bezděz, Doksy a Zákupy.
Mottem lesnických parků je: „Území pro přírodu i pro lidi“. Slouží jako objekty příkladného, trvale udržitelného hospodaření v lesích a krajině v rovině ekologické, ekonomické i sociální. Lesnické parky vyhlášené na území ČR budou postupně zapojovány do mezinárodní sítě takzvaných modelových lesů a přispějí k posílení mezinárodní spolupráce a výměně informací o způsobech hospodaření v lesích.
Lesnický park Bezděz se rozkládá na ploše bezmála 18 tisíc hektarů. Polovinu lesů tvoří lesy hospodářské. Dále jsou zastoupeny lesy ochranné, které svou podstatou chrání křehkou rovnováhu stanoviště. A lesy zvláštního určení, které prioritně plní ostatní společensky důležité funkce – např. ochranu přírody, ochranu vodních zdrojů, zachování zvýšené rekreační či půdoochranné funkce a další. Toto rozmanité prostředí je domovem mnoha dnes již vzácných a ohrožených druhů rostlin a živočichů..

Ubytování

Lovecká vila Skelná huť

Vila Skelná huť se nachází na polosamotě uprostřed borových lesů, 1,5 km od hlavní komunikace č. 268 Mnichovo Hradiště – Mimoň, 6 km od Mimoně. K ubytovacímu zařízení vede nově zrekonstruovaná asfaltová komunikace, která je zároveň i novou cyklotrasou VLS.
Objekt poskytuje příjemné zázemí pro odpočinek a zároveň je ideálním výchozím bodem pro toulky krajinou Ralska. Pokud toužíte po odpočinku, klidu a krásné přírodě, jste na správném místě. Příznivci cykloturistiky zde naleznou množství cyklotras navazujících na jihu na atraktivní oblast CHKO Kokořínsko – Máchův kraj, na severu na oblast Podještědí.
Ubytování: v objektu se nachází 4 pokoje s hygienickým zařízením a celkovou kapacitou 15 lůžek
Vytápění: elektřina, krb
Doprava, parkování: doprava autem, parkování u objektu, hromadná doprava – bus 1,5 km
Stravování: vlastní – k dispozici plně vybavená kuchyňka (el. sporák, mikrovlnná trouba, lednička s mrazákem, el. konvice, veškeré nádobí a utěrky k dispozici)
Vybavení objektu: vybavená kuchyně je v blízkosti společenské místnosti, kde se nachází krb a stylový nábytek k příjemnému posezení, zastřešené venkovní posezení s krytým ohništěm
Broková a malorážková střelnice: v areálu Skelná huť se nachází střelnice, kterou je možné si pronajmout

Kontakt: Martina Vrbková
Tel.: +420 731 137 693
E-mail: martina.vrbkova@vls.cz

Sportovní rybářský revír leží v krásné krajině poblíž města Mimoň pod hradem Ralsko. Nabízíme zde kontrolní odlov na hospodářském rybníce Novodvorský I. a rybolov na rybníku Hvězdovský IV. revíru Ploužnický potok. Rybolov se řídí platným rybářským řádem VLS ČR, s. p., divize Mimoň.

Prodej povolenek bude zahájen dne 20.3.2024.

RYBNÍK NOVODVORSKÝ I

- výměra: 8,7 ha

- na hospodářském rybníku je nastaven systém „CHYŤ A PUSŤ“

- rybolov je prováděn dle platného rybářského řádu pro rok 2024 v období od 1.4.2024 do 15.12.2024

Ceny pověřenek na rybník Novodvorský I

typ pověřenky 1 prut (přívlač) 2 pruty 3 pruty
Denní 400 Kč 600 Kč 800 Kč
Týdenní 2 400 Kč 3 200 Kč

Prodej pověřenek p. Šerý, tel. 736 528 945, email: sery71@seznam.cz

PO – PÁ 7,00 – 19,00 NE – 18,00 – 19,00

Rezervace nutná pouze na tel. 736 528 945 a to minimálně dva týdny předem.

V termínech pořádání rybářských závodů bude rybník k dispozici pouze pro jejich účastníky

Termíny rybářských závodů

závod od do
Línobraní 4. 4. 2024 7. 4. 2024
Feeder sraz 9. 5. 2024 12. 5. 2024
Poupa sraz děti 30. 5. 2024 2. 6. 2024
Kaprobraní 13. 6. 2024 16. 6. 2024
Skokan carp cup 18. 7. 2024 21. 7. 2024
Sotona cup 4. 9. 2024 8. 9. 2024
Všechnobraní 8. 11. 2024 10.11. 2024

RYBNÍKY HVĚZDOV IV

- výměra: 3,7 ha

- rybolov je prováděn dle platného rybářského řádu pro rok 2024 v období od 1. 4. 2024 do 31. 10. 2024.

Ceny povolenek pro rybník Hvězdov IV

Typ pověřenky Denní Týdenní Měsíční Roční
Cena Kč 400 Kč 1 000 Kč 1 800 Kč 3 000 Kč

Prodej povolenek:

po dohodě s p. Šerým, tel. 736 528 945, email: sery71@seznam.cz
po dohodě s Ing. Zikmundem, Ph,D., tel. 605 814 713, email: miloslav.zikmund@vls.cz v Informačním centru v Hradčanech od 1. 4. 2024

Kontakt pro pořadatele táborů a akcí na pozemcích VLS divize Mimoň

Martina Vrbková
Tel.: + 420 731 137 693
E-mail: martina.vrbkova@vls.cz

Pyrotechnická skupina VLS ČR, s. p., divize Mimoň, vznikla v roce 2004 na základě vládního nařízení č. 997/2003 Sb., které ukládá povinnost zajistit provádění pyrotechnické asanace bývalých vojenských výcvikových prostorů organizací VLS ČR, s. p.

Za deset let skupina pyrotechnického průzkumu VLS, divize Mimoň, provedla průzkum na ploše 800 hektarů a nalezla a zneškodnila téměř 20 tisíc kusů pěchotní, dělostřelecké, letecké i ženijní a další munice.

Pyrotechnická skupina VLS ČR, s. p., divize Mimoň, nabízí pro civilní sektor:

  • provádění pyrotechnického průzkumu na pozemcích, kde se očekává výskyt munice
  • provedení pyrotechnického průzkumu nebo dohledu před (při) zemními pracemi tam, kde je vyžadován příslušným stavebním úřadem

Ceník prací (bez DPH):
1500 Kč/1 hod./1 osoba
18 Kč/km při jízdě vozidlem VLS

Kontakt:
Václav Skora,
Tel.: + 420 954 005 519, + 420 731 137 654
E-mail : vaclav.skora@vls.cz