Lesnický den v Ralsku

45. ROČNÍK LESNICKÉHO DNE V RALSKU A XXI. MISTROVSTVÍ ČR V PRÁCI S MOTOROVOU PILOU – POHÁR VLS 2023

Pořadatelem největší tuzemské lesnické akce, jejíž součástí je tradičně mistrovství ČR v práci s motorovou pilou, jsou Vojenské lesy a statky ČR, v jejichž areálu na Skelné huti u Mimoně na Liberecku akce probíhá.

Kdy: pátek 16. a sobota 17. června 2023

Kde: Skelná huť v Ralsku, GPS:50.6127031N, 14.7884389E

Pozvánka ke stažení zde.

Národní šampionát v práci s motorovou pilou
Součástí dvoudenního programu bude také tradiční národní šampionát v práci s motorovou pilou. Nejlepší dřevorubci se předvedou v disciplínách kácení, odvětvování, kombinovaný a přesný řez a finálovou disciplínou bude odvětvování. Vše bude probíhat přímo před zraky návštěvníků.

Lesní pedagogika a další program pro děti
Na nejmenší návštěvníky Lesnického dne budou čekat lesní pedagogové VLS s celou sérií disciplín a aktivit v obřím stanu s nápisem „VLS dětem“ i na stanovištích v přilehlém lese. Za splnění úkolů, mezi kterými jsou i „poznávačky“ dřevin a bylin, na ně bude čekat diplom a samozřejmě také drobný dárek.

STIHL Timbersports show
V USA a v Kanadě se dřevorubecká klání odehrávala již v předminulém století a na oblastní úrovni se těšila velké popularitě. Ze zámořských soutěží se vyvinula sportovní disciplína STIHL Timbersports, která je divácky atraktivní ukázkou lesnických dovedností z dob, kdy hlavním nástrojem dřevorubce byla sekyra a ruční pila. A právě Česko patří v těchto sportovních disciplínách ke světovým velmocím, a to díky úřadujícímu českému mistrovi a účastníkovi Mistrovství světa 2022 Martinu Roušalovi, který by se měl na Skelné huti představit.

Ukázka lesnické a další techniky
Od ručních motorových pil po nejvýkonnější harvestory, od zahradních traktůrků po těžkou lesní techniku. To vše si na ploše lesnického dne budete moci prohlédnout v rámci výstavy lesnické a zahradní techniky renomovaných výrobců a dovozců. Její součástí bude vybavení pro lesnické profesionály, ale také nástroje a technika určená pro amatérské využití na Vaší zahradě či pozemku. Najdete zde také prezentaci doplňkové techniky, která s využitím dřeva souvisí – například kotle na dřevěnou štěpku. Nebude chybět také vybavení a oblečení pro pohyb v přírodě či myslivost.

Výstava trofejí a myslivost
Na ploše si mohou návštěvníci prohlédnout také výstavu trofejí a shozů z honiteb divize VLS Mimoň z lovecké sezóny – 2022/23. Součástí programu bude komentovaná výstava loveckých psů i ukázky dravců.

Generálním partnerem Lesnického dne v Ralsku je společnost TotalEnergies.

Pátek 16. června 2023

08.30 - 18.00 09.00 – 15.00 12.00 – 13.00
XXI. mistrovství ČR v práci s motorovou pilou – Pohár VLS 202 Prezentace lesnické a zahradní techniky Prezentace hlavního partnera Totalenergies
Výstava loveckých trofejí
Prodej vybavení pro pobyt v přírodě

Sobota 17. června 2023

08.00 – 14.30 09.00 09.00 – 15.00 10.00 – 14.00 15:00
XXI. mistrovství ČR v práci s motorovou pilou – Pohár VLS 2023 Slavnostní zahájení 45. Lesnického dne v Ralsku Prezentace lesnické a zahradní techniky STIHL Timbersports SLAVNOSTNÍ VYHLÁŠENÍ VÝSLEDKŮ XXI. mistrovství ČR v práci s motorovou pilou
Výstava loveckých trofejí
Prodej vybavení pro pobyt v přírodě
Program lesní pedagogiky

Během dne: Prezentace Armády ČR, sokolníků a trubačů, simulované letecké hašení lesního požáru, ukázky vábení zveře, přehlídka plemen loveckých psů, dřevosochání, biketrial show.