Hlasujte pro naučnou stezku Olšina v soutěži Dřevěná stavba roku

Šumavská trasa VLS vedoucí unikátní přírodou po dřevěných chodnících aspiruje na prestižní architektonickou cenu. Podpořte ji svým hlasem i Vy.

7322 metrů dlouhá naučná trasa šumavskými mokřady, rašeliništi kolem rybníku Olšina, vedoucí z velké části po povalových chodnících a mostech desítky let nepřístupnými biotopy, ale i nad vodní hladinou byla nominována na Dřevěnou stavbu roku. Naučná stezka Olšina s novým návštěvnickým střediskem, kterou Vojenské lesy a statky otevřeli na začátku letních prázdnin, se stala hitem loňské turistické sezóny na Šumavě.
Vítěze soutěže v jednotlivých kategoriích může vedle odborné poroty vybírat i veřejnost. Dejte jí on-line svůj hlas v diváckém hlasování prestižní architektonické soutěže staveb z obnovitelných zdrojů. Za podporu Vám budeme vděčni, navíc jeden z hlasujících vyhraje rekreaci v dřevěném srubu. Stačí několik kliků na adrese https://www.drevoprozivot.cz/drevena-stavba-roku/velke-drevene-konstrukce-realizace-2021.
Druhým "želízkem v ohni," které VLS v soutěži mají, je pak ekologická budova samotného návštěvnického střediska, jež je výchozím bodem stezky. Tuto ekologiuckou stavbu v kategorii "Dřevěná stavba - realizace" můžete svým hlasem podpořit zde https://www.drevoprozivot.cz/drevena-stavba-roku/drevene-budovy-realizace-2021/navstevnicke-stredisko-olsina.
Hlasovat můžete ode dneška až do 24. března. Vítěz bude vyhlášen 28. dubna.
Naučná stezka s návštěvnickým střediskem u jednoho z nejvýše položených chovných rybníků v Česku je výsledkem česko-rakouské spolupráce, která získala podporu evropského strukturálního fondu Interreg. Stavba trvala necelý rok a vyžádala si náklady přes 24 milionů korun. Výsledek návštěvníkům Šumavy nabízí trasu plná naučných informačních prvků - od infotabulí až po otisky stop zvířat v železných pražcích na stezce. Trasa díky celé řadě nevšedních řešení zapadá do lokality, kterou představuje. Tou je unikátní přírodní oblast, která po šest desetiletí byla součástí veřejnosti nepřístupného vojenského újezdu a stala se díky tomu domovem celé řady unikátních živočišných i rostlinných druhů. Dřevěná stezka je doplněna o místa k zastavení a o netradiční vyhlídky. Návštěvníci zde najdou plovoucí molo, most inspirovaný bobří hrází, loďku, která je přepraví na molo doprostřed rybníka, vyhlídku tvořenou pouze žebříkem, budku pro ptáky lidské velikosti, ptačí hnízdo a spoustu dalších zajímavostí.
.