Běhej lesy Brdy: Vítězové si užili „brďačky,“ děti lesní pedagogiku

Brdská etapa běžeckého seriálu Běhej lesy, kterou o uplynulém víkendu hostil podnik ve středočeských horách, sklízí samá superlativa od účastníků i organizátorů. VLS v cíli vítěze přivítaly čepicí, která je symbolem Brd. O brďačku, prvorepublikovou pokrývku hlavy lesníků vojenských lesů, se soutěžilo i na Facebooku. A děti bavili zase podnikoví lesní pedagogové.

Lesní pedagožka hořovické divize VLS měla v epicentru závodu na parkovišti u Kolvína plné ruce práce. Odbavila přes dvě stovky děti, které sem přivezli runneři z celé republiky a na konci ještě dekorovala vítěze originálním brdským dárkem.
Na děti ve stanu lesní pedagogiky VLS čekala celkem čtyři stanoviště. Na tom prvním, věnovaném myslivosti děti poznávaly lesní zvěř, mohly si prohlédnout a potěžkat jednotlivé shozy, které následně přiřazovaly ke správným druhům zvěře. Stanoviště dendrologie pak prověřilo jejich znalosti jednotlivých druhů dřevin. Mohly si prohlédnout, jak vypadá kalamitní škůdce lýkožrout smrkový, kvůli kterému mají kolegové z Brd aktuálně plné ruce práce. Na třetím zastavení se pak dozvěděly spoustu zajímavostí o práci lesníka, zjistily, že to není jen kácení stromů, ale péče o les od zasazení až po skácení. A čekala zde na ně spousta zajímavých ukázek: vybavení těžaře, pila, ochranné pomůcky, loupák, pilky, lopatka s obracákem atd.
V kreativní dílně pak děti měly plné ruce práce s omalovánkami s lesními motivy, Jak jsou děti šikovné, nám ukázaly, když nakreslily svůj les, kam pomocí razítek doplnily zvířátka, hmyz či květiny.
Dospělým vítězům závodů pak brdská lesní pedagožka předávala originální dárek, kterým byla čepice, v níž můžete stále na brdech potkat místní. Brďačka, původně zimní pokrývka hlavy prvorepublikových lesníků Vojenských lesů, která byla součástí jejich oficiální výstroje, se sice již dlouhá desetiletí nevyrábí, stále ji však šijí podomácku místní v podbrdských obcích. Z čepice, která se stala symbolem brd, měli vítězové velkou radost, stejně jako tři vylosování účastníci soutěže na sociálních sítích. Anketní otázkou byla archivní fotografie z 50. let s tehdy osmadvacetiletým lesníkem VLS Josefem Vágnerem, který se později proslavil založením safari v ZOO ve Dvoře Králové. Dnes již zesnulého bývalého kolegu na snímku s brďačkou na hlavě správně identifikovala drtivá většina ze stovky soutěžících.