Co bude na Lesnickém dni v Ralsku 2017

Podrobný popis programu 41. ročníku největší lesnické akce pro veřejnost v ČR, národního šampionátu v práci s motorovou pilou a chovatelské výstavy divize VLS Mimoň

Úřadující juniorský mistr světa v práci s motorovou pilou Martin Švec ve startovním poli letošního dřevorubeckého šampionátu společně se zbytkem národní špičky i reprezentanty Spolkové republiky Německo a Slovenska. K tomu show týmu vicemistra světa v TIMBERSPORTU Martina Komárka, ale i „stromolezců“ dřevorubeckého sportu EUROJACK. A dále výstava nejmodernější lesnické techniky včetně cvičného simulátoru harwestoru, kde si každý návštěvník může vyzkoušet práci s tímto sofistikovaným víceúčelovým těžebním strojem. Na příznivce myslivosti pak čeká chovatelská výstava trofejí a shozů z aktuální sezóny v honitbách unikátní přírodní oblasti Ralsko, prezentace sokolníků či ukázka loveckých psů. To vše bude 41. ročník největší lesnické akce pro veřejnost v České republice - Lesnického dne v Ralsku, který pořádají v sobotu 17. června v areálu Skelná huť u Mimoně Vojenské lesy a statky.

Kompletní česká špička sportovních dřevorubců včetně úřadujícího mistra světa Martina Švece vstoupí do bojů v národním šampionátu, který je tradiční součástí Lesnického dne již v pátek. Čeká je pět disciplín od kácení stromu na přesnost, přes výměnu řetězu motorové pily načas, až po technické disciplíny „přesný řez“ a kombinovaný řez,“ kde rozhodují desetiny milimetru. Finálovou disciplínou pak bude divácky atraktivní paralelní souboj dvojic v odvětvování, který definitivně rozhodne o vítězích a poražených. Do letošního mistrovství ČR v práci s motorovou pilou se přitom ve všech kategoriích kvalifikovalo rekordních 54 závodníků. Vedle světového šampiona Švece jsou mezi nimi národní šampioni z posledních tří let Jindřich Fazekaš, Martin Pňaček i Josef Kučera, ale protože je národní šampionát otevřený mezinárodní konkurenci, také reprezentanti z Německa a Slovenska. Vedle mužů je na startovní listině také jedna žena, Martina Malzová, která se veřejnosti na Skelné huti představila poprvé.

Zatímco mistrovství republiky v práci s motorovou pilou prezentuje umění současných dřevorubců, historické dovednosti při těžbě dřeva představí dvě show – Timbersport a Eurojack. Tu známější z nich, Timbersport, divákům představí tým vicemistra světa Martina Komárka a půjde v něm především o těžko uvěřitelné výkony s dřevorubeckou sekerou. Eurojack je pak variací na obdobné téma s tím, že závodníci některé výkony kombinují se stromolezením a závodí také mimo jiné v hodu sekerou na cíl. Hod oboustrannou dřevorubeckou sekerou na cíl je ostatně tradiční zábavou dřevorubců, které bude věnována samostatná soutěž. Svou dovednost s ní si budou moci ostatně vyzkoušet i návštěvníci.

Špičkové dovednosti při moderní těžbě dřeva pak budou předvádět juniorští závodníci v soutěži operátorů vyvážecích souprav. Na terénní lesní trati s těžkým těžebním strojem budou na čas a přesnost nakládat klády i stavět s milimetrovou přesností pyramidy ze špalků.

Lesní techniku včetně nejmodernějších těžebních strojů bude na Skelné huti prezentovat na výstavě ostatně celá řada tuzemských výrobců i zástupců světových producentů. Návštěvníci si tak budou moci například prohlédnout moderní harwestory – obří těžební stroje, které se díky svým sofistikovaným nápravám umí mezi stromy pohybovat s neuvěřitelnou šetrností k přírodě a v několika vteřinách umí pokácet strom, odvětvit jej a zpracovat na klády požadované délky. Vyzkoušet si práci s harvestorem pak bude moci každý na cvičném trenažeru.

Hlavní událostí z oblasti myslivosti pak na Lesnické dni v Ralsku bude chovatelská výstava trofejí a shozů z aktuální sezóny 2016-2017. Prezentace představí to nejlepší z divize VLS Mimoň, která myslivecky hospodaří v sedmi vlastních honitbách v unikátní přírodní lokalitě, která je domovem špičkové spárkaté zvěře, ale také stáda zubra evropského, či smečky vlků. Výstava vedle jiného představí špičkové trofeje jelena evropského z aktuální lovecké sezóny, z toho jednu zlatou s bodovou hodnotou 214,62 CIC, devět stříbrných a plných třináct v bronzových medailových hodnotách. Chov daňka skvrnitého budou reprezentovat dvě zlaté, tři stříbrné a čtyři bronzové trofeje. Silný chov muflona v Ralsku bude pak zastupovat třináct zlatých trofejí, pět stříbrných a čtyři bronzové trofeje. Katalog chovatelské výstavy ke stažení naleznete níže.

Součástí mysliveckého programu bude také prezentace sokolníků, přehlídka loveckých psů a vystoupení trubačů VLS.

Tradičně bohatý bude doprovodný program pro děti, kterému bude dominovat lesní pedagogika Vojenských lesů a statků. Soutěžit se bude o stylové cyklistické lahve s motivy lesních zvířátek.

Ve vzduchu nad areálem na Skelné huti se pak představí letečtí hasiči, kteří předvedou simulované hašení lesního požáru, armádní parašutisté pak provedou seskok přímo na do vymezeného prostoru areálu obklopeného lesy.

Partnerem akce je agentura CzechTourism se svým portálem Kudyznudy.cz a Lesy České republiky.

Program 41. Lesnického dne v Ralsku

Sobota 17. června

9.00 Slavnostní zahájení 2. dne Lesnického dne v Ralsku

XVI. MČR V PRÁCI S MOTOROVOU PILOU - POHÁR VLS 2017
7.00 Pokračování disciplíny kácení a technických disciplín
10.30 Zahájení disciplíny odvětvování
13.30 – 14.30 Štafeta družstev
15.00 - 16.00 Slavnostní vyhlášení výsledků

SOUTĚŽ OPERÁTORŮ VYVÁŽECÍCH SOUPRAV - JUNIOR
10.00 Zahájení finále soutěže
15.00 - 16.00 Slavnostní vyhlášení výsledků

MYSLIVOST
9.00 – 15.00 Přehlídka loveckých trofejí
9.00 – 10.00 Myslivost - trofeje, shozy – prohlídka s výkladem
10.30 - 11.00 Vystoupení sokolníků – dravci, sovy
11.30 – 12.00 Vystoupení trubačů VLS ČR, s.p. - divize Lipník n. Bečvou
12.30 – 13.30 Přehlídka loveckých psů

LESNICTVÍ
9.00 – 15.00 Výstava lesnické techniky
9.00 – 15.00 Cvičný simulátor harwestoru a vyvážecí soupravy
9.00 – 14.00 Soutěž v hodu sekerou
9.30 – 11.30 Ukázky dřevorubeckého sportu - TIMBERSPORTS
11.30 – 12.30 Ukázky dřevorubeckého sportu ME Eurojack
12.00 – 12.30 Ukázka leteckého hašení lesních požárů

PRO DĚTI
9.00 – 15.00 Lesní pedagogika – soutěže pro děti
9.30 – 11.30 Biketrial SHOW
10.00 - 14.00 Lukostřelba

16.00 Oficiální ukončení programu Lesnického dne v Ralsku