VLS investují do vytápění z obnovitelných zdrojů

Podnik zprovoznily ve svých objektech dvě nové kotelny na dřevěnou štěpku. Investice jsou součástí plánované energetické strategie zaměřené na obnovitelné zdroje, především z dřevní hmoty.

První jednotka vytápí hájovnu v Uhlíkově na Šumavě, druhá pak novostavbu Lesní správy Hlubočky na Libavé na Olomoucku. Kotle slouží k vytápění a ohřevu teplé užitkové vody a splňují nejmodernější emisní limity. Do roku 2022 chtějí VLS zprovoznit dalších pět kotelen využívajících biomasu. Do technologie na Uhlíkově státní podnik investoval 600 tisíc korun, v Hlubočkách pak 250 tisíc korun.

„Jde o moderní, ekologický a ekonomicky výhodný model, u kterého navíc můžeme využívat vlastní surovinové zdroje. V současné době vedeme debaty také s Armádou ČR o možnostech dodávek biomasy pro vytápění některých vojenských objektů v rámci resortu,“ vysvětlil ředitel VLS Petr Král.

U Vojenských lesů a statků moderní technologie na biomasu nahradí dosluhující kotelny, v nichž bylo užíváno k vytápění uhlí, dřevo či lehké topné oleje. Vedle štěpky chce státní podnik k vytápění využívat také tzv. peletky (granule z dřevní hmoty). Jimi již jsou vytápěny brdské lesní správy VLS Nepomuk a Jince (hájenka Valdek). Před spuštěním je pak konverze kotelny na peletky na lesní správě Nouzov v objektu rekonstruované hájenky Poteplí. Další brdskou lesní správu v Obecnici pak vytápí tepelné čerpadlo.