YPEF u VLS odstartoval na Šumavě

Z místního kola v Horní Plané postupuje do regionálního kola družstvo žaček z místní základní školy

Místním kolem v Horní Plané odstartoval na ředitelství šumavské divize Vojenských lesů a statků letošní ročník mezinárodní vědomostní soutěže pro žáky a studenty YPEF 2019. Tři žákovská družstva zde dnes ráno přivítal ředitel divize Michal Frnoch a pak začal souboj vědomostí testem, na který navazovala praktická část složená z poznávání přírodnin. V přestávce na vyhodnocení pak soutěžící zhlédli naučný film o šumavských lesích. Ze sčítání bodů vyšlo vítězně dívčí družstvo ZŠ a MŠ Horní Planá ve složení Jasmína Marešová, Zuzana Rynešová, Ema Julie Škáchová. Trojice postupuje do regionálního kola v Písku.
Soutěž YPEF se na Šumavu letos ještě jednou vrátí na podzim. Česká republika je totiž letos poprvé v historii soutěže pořadatelem mezinárodního finále, které bude v září hostit rekreační středisko Vojenských lesů na Olšině.
Mezinárodní soutěž YPEF je určena pro mladé lidi se zájmem o přírodu. Soutěží se ve tříčlenných týmech a s ohledem na možný postup do mezinárodního kola se očekává, že všichni soutěžící budou ovládat anglický jazyk. Soutěžící jsou rozdělení do dvou věkových kategorií. Mladší z nich se rekrutují z 6. až 9. tříd, starší je určena středoškolákům. V soutěžní den místního kola na soupeřící týmy čeká nejprve písemný vědomostní test, na který navazuje praktické poznávání přírodnin.
Vítězný tým z každého místního kola postoupí do regionálního kola, odkud má v případě vítězství možnost se probít do národního finále. To proběhne tradičně v Kostelci nad Černými lesy v prostorách Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity v Praze. Tým, který vyhraje národní kolo, bude vyslán do mezinárodního finále právě na Olšině.