Dřevorubecký šampionát: Na Sklené huti se představí tři mistři světa

Startovní listina na letošní mistrovství republiky v práci s motorovou pilou je naplněna, v poli nechybí tři mistři světa ze tří zemí i kompletní národní špička.

Podruhé na Skelnou huť v Ralsku zavítá absolutní vítěz ze švýcarského mezinárodního šampionátu Uli Huber ze SRN a účast potvrdil i úřadující mistr světa Jaroslav Kukuc ze Slovenska. A chybět tradičně nebude ani jeden z nejúspěšnějších českých dřevorubců Martin Švec – juniorský mistr světa z roku 2016. Do soutěže, která je národním mistrovstvím s mezinárodní účastí, v pátek 21. června navíc odstartují i další borci ověnčení cennými kovy z loňského mistrovství světa v Norsku – stříbrný Jaroslav Perveka a bronzový Anton Jakubjak.
Národní barvy bude na šampionátu hájit úřadující třeba mistr republiky Jiří Anděl, ale také špička z řad dřevorubců VLS – mimo jiné asi nejúspěšnější tuzemský závodník posledních let Jindřich Fazekaš (dvojnásobný mistr republiky a dvojnásobný 1. vicemistr).
Po dlouhých letech v soutěži diváci ale neuvidí muže, který byl desítky let bezmála ikonou dřevorubeckých klání - domácího závodníka z Ralska Huberta Bartáka. Ten ještě předloni na Skelné huti vybojoval stříbro, v loni reprezentoval ČR na mistrovství světa, letos však tento matador soutěží po několika létech odkladů ze zdravotních důvodů definitivně ukončil sportovní kariéru.
Mistrovství republiky v práci s motorovou pilou již tradičně pořádají Vojenské lesy a statky ČR. Dvoudenní klání se uskuteční stejně jako v minulých letech v lesním areálu Sklená huť v Ralsku, v pátek 21. a v sobotu 22. června 2019, a soutěž bude opět součástí programu největší tuzemské lesnické akce pro veřejnost – Lesnického dne v Ralsku 2019.