Karlovarská přehlídka VLS opět lákala davy

Největší přehlídka na západě Čech z jedné z největších středoevropských ucelených honiteb v sobotu 18. května opět budila pozornost.

Největší chovatelská přehlídka na západě Čech s názvem „ČLOVĚK, LES A ZVĚŘ přivedla uplynulou sobotu do areálu Vojenských lesů a statků na Lučinách v Doupovských horách opět stovky příznivců myslivosti. Čekalo je zde 360 trofejí z aktuální lovecké sezóny, bohatý doprovodný program určený především dětem i tradiční soutěž mysliveckých trubačů „Parforzní kňour.“ Již tradičně se zde představila se svou technikou také Armáda ČR a velichovští hasiči.
Akce prezentuje tradičně v areálu myslivecké střelnice v Lučinách to nejlepší z jedné z největších středoevropských ucelených honiteb, z Hradiště, které se rozkládá se na území stejnojmenného vojenského újezdu a v jeho okolí. Bohatý program zahájil úvodním slovem ředitel divize Karlovy Vary Jiří Kšica společně s ředitelem státního podniku Petrem Králem.
Vystaveno bylo celkem 106 z 256 trofejí jelena evropského z uplynulé sezóny, stejný počet jelena sika, a 136 srnčích trofejí. Trofeje jelena evropského byly vystavovány od stobodové hodnoty, jelenů sika pak od 180 bodů CIC. Celkem si tak hosté mohli prohlédnout na 360 trofejí, shlédnout bylo možné i desítky jeleních shozů nalezených v letošním roce.
Celkem bylo v Hradišti v uplynulé sezóně uloveno 240 jelenů evropských, z toho 13 dosáhlo bodové medailové hodnoty (4 stříbrné medaile a 9 bronzových medailí). Jelenů sika bylo uloveno 443, z nichž 27 dosáhlo medailových hodnot, z toho 5 zlatých, 9 stříbrných a 13 bronzových medailí. Z těchto 5 zlatých trofejí byly 4 trofeje význačnými, což jsou trofeje nad 260 bodů CIC. Srnců bylo uloveno 288, kňourů starších pěti let 18, z nichž 2 trofeje jsou v hodnotách medaile (1 zlatá). Ze sedmi muflonů byla jedna trofej zlaté hodnoty.
Jako již tradičně byla jedním z hlavních doprovodných programů lesní pedagogika, která nabídla nejmladším účastníkům stezku plnou poznávaček a interaktivních her. Nechyběla ani střelba ze vzduchovky a děti si domů vedle zážitků a dalších drobností odnášely také zasazený smrček.
Součástí největší západočeské myslivecké události bylo tradičně klání mysliveckých trubačů „Parforsní kňour 2019.“ Do té se letos přihlásilo celkem 10 souborů a 19 sólistů a trubačských dvojic. Vítězi hlavní kategorie, tj. souborů nad 18 let se stali Trubači LZ Židlochovice, před domácími Doupovskými Slivoni a souborem s poetickým názvem Kačenka a Strašidla. V mládežnické kategorii pak dominoval Žluťásek, soubor z lesnické školy ve Žluticích. Individuální soutěž vyhrála Veronika Tarabová troubící na lesnici, v kategorii do 18 let pak Veronika Zachová ovládající stejný nástroj. V soutěži dvojic pak porotu nejvíce nadchnul výkon duetu Dana Vajcová a Pavel Ženíšek.
Součástí výstavy je každoročně také expozice vojenské techniky Armády ČR, kde si děti, ale i dospělí, mohou potěžkat a prohlédnout ruční zbraně a kolovou bojovou techniku. Vojáci jim letos na Lučinách předvedli dvě bojová nákladní vozidla a speciálně vybavený Land Rover. Od minulosti po současnost se pak věnovala prezentace hasičské techniky požárníků z Velichova. Zájem budil především speciální hasičský bicykl.
A mimořádnou pozornost sklidila také prezentace sokolníků, kteří předvedli letové schopnosti káněte harrisova.