Spojení Vojenských lesů a statků a Armády ČR táhne návštěvníky už deset let

Jubilejní 10. ročník, zlomený návštěvnický rekord a tisíce spokojených tváří. Společná akce Vojenských lesů a statků ČR a Armády ČR potvrdila, že zájem veřejnosti nahlédnout za jindy zakázanou oponu Libavé prostě táhne.

Spolupráce nejen na papíře, ale především v realitě všedních dní. O tom je akce Armáda, Lesnictví a Myslivost na Libavé, která se uskutečnila v sobotu v areálu Heřmánky u Potštátu. „Touto akcí se snažíme veřejnosti ukázat, jak jsme s Armádou ČR propojeni a máme stejný cíl, což potvrzuje i naše heslo - Pro silnou armádu. Zapomenout ale nechceme ani na edukaci těch nejmenších, kterým hravou formou ukazujeme, jak se mají v lesích chovat. Kromě lesnických a mysliveckých stanovišť se děti vzdělávají v oblasti včelařství, zemědělství, sokolnictví, rybářství a ochrany přírody,“ uvedla organizátorka akce Romana Klevarová z Vojenských lesů a statků divize Lipník nad Bečvou.

Honitba Libavá, která se rozkládá na stejnojmenném vojenském cvičišti, je domovinou nejkvalitnější volně žijící populace jelena evropského, a proto se i vojenskému újezdu přezdívá „Království jelenů“. A právě proto zde lesníci VLS prezentovali své nejlepší trofeje shozů z místní honitby. Tisíce návštěvníků během celého dne mohly vidět tažné koně, které lesníci využívají v lese. Prezentovali se ale také chladnokrevní koně se svými posádkami při kombinovaném závodu. Milovníci psů měli hned dvě stanoviště, kde mohli obdivovat jagdteriéry nebo barváře, kteří pomáhají vystopovat zraněnou zvěř.

Nejmenší návštěvníci na deseti stanovištích zkoušeli svou bystrost, znalosti a také šikovnost. „Konečně vím, jak vzniká med,“ smála se na tatínka malá Anežka. Pro malé i velké byla při sobotním dni velkým lákadlem i výstava vojenské techniky naší armády. U tanku Leopard, Panduru, BVP či u Kajmana byla fronta po celý den.

„Rádi bychom poděkovali všem našim kolegům a partnerům z Armády ČR a dalším, že nám pomohli uskutečnit tuto populární akci. Podpora a jejich práce na této akci je pro Vojenské lesy a statky důležitá,“ dodal na závěr Tomáš Klevar, výrobní náměstek divize Lipník nad Bečvou.