Novinky

Bašta na Olšině otevře brány veřejnosti podesátéDatum publikace: 22. 5. 2018

Stavba z první poloviny 15. století s číslem popisným 329 se za deset let, během kterých zde funguje expozice pro veřejnost, stala vyhledávaným cílem turistů. Každoročně mimořádně cenný památkově chráněný objekt navštíví desetitisíce návštěvníků. Letos se návštěvníkům otevře v sobotu 2. června a na veřejnost zde v tento den bude čekat program zaměřený na aktuální téma, které hýbe lesnictvím – boj s kůrovcem v českých lesích.
Od 8.30 do 14.00 hodin zde pro malé i velké zájemce bude připraven edukativní program s ukázkami postupů a techniky, kterou lesníci využívají v boji s tímto škůdcem – od lapačů a lapáků, přes otrávené trojnožky až po ukázky mechanické i chemické asanace napadeného dříví.
Vedle toho si návštěvníci budou moci poprvé v letošním roce prohlédnout výstavu o historii obce Olšina, o zdejším rybníku i rybářství. Část expozice je věnována také historii a současnosti Vojenských lesů a statků, státního podniku, který letos slaví 90 let existence. Především děti si zde mohou prohlédnout myslivecká a rybářská zařízení, dozvědí se také řadu informací o životě v okolních lesích i v samotném rybníku. Zájemci mohou mimo jiné zhlédnout projekci filmu o starých zaniklých řemeslech, nebo o plavení dříví po nedalekém Schwarzenberském kanálu.
Loňskou novinkou, pak je nová ornitologická expozice. Ta je primárně zaměřena na evropsky významnou lokalitu Ptačí oblast Boletice. Ta byla českou vládou vyhlášena v roce 2004 na území šumavského vojenského újezdu.
„Díky armádě se lokalitě dlouhodobě vyhnul intenzivní civilizační rozvoj, včetně meliorací a dalších vlivů člověka. Dnes se proto jedná se o velmi výjimečné území, které je domovem řady ohrožených nebo významných druhů ptáků. Vyskytuje se zde 53 zvláště chráněných druhů, 66 druhů navržených do Červeného seznamu České republiky, či 40 zájmových druhů evropské ochrany přírody,“ vysvětluje ekolog VLS Vladislav Seidl.
Rybářská bašta VLS na Olšině je v červnu a září otevřena o víkendech od 8.30 do 15.00 hodin, během července a srpna pak denně mimo pondělí od 8.30 do 15.00 hod. Vstup je zdarma.