Lesní altán VLS bodoval v architektonické soutěži

Replika lázeňské dřevostavby z dob Heinricha Mattoniho získala v soutěži Stavby Karlovarského kraje cenu hejtmanky, u veřejnosti byla bronzová.

„Mám radost, že se okolí dříve zdevastovaných lázní postupně probouzí k životu a láká spoustu návštěvníků Kyselky. Zároveň se mi moc líbí plánované využití altánu, které bude sloužit jako venkovní učebna, kde se budou seznamovat školní děti s principy ekologie a lesního hospodaření,“ zdůvodnila na slavnostním večeru v západočeské metropoli hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová, proč si mezi bezmála dvěma desítkami často investičně rozsáhlých projektů vybrala drobnou lesní stavbu, kterou do soutěže přihlásily Vojenské lesy a statky.
Replika lesního odpočívadla s názvem Jindřichovo sedátko nedaleko Ottova pramene u Kyselky však bodovala nejen i krajské šéfky, ale i u veřejnosti. V konkurenci 17 projektů obsadila v internetové anketě třetí místo. Jde již o druhou stavbu Vojenských lesů a statků, která slaví v prestižní krajské soutěži úspěch. V loňském ročníku VLS zvítězili v v hlasování veřejnosti s obnovou rozhledny na Bučina a získaly také cenu odborné poroty.
Obě stavby v lesích na okraji vojenského újezdu Hradiště jsou totiž příspěvkem VLS ke snahám místní samosprávy i obyvatel o reinkarnaci slávy desítky let chátrajících lázní Kyselka, které zde vybudoval slavný podnikatel Heinrich Mattoni. Lesní altán vojenští lesníci z Doupovských hor obnovili podle dobových fotografií, protože se nezachovala jeho dokumentace. Dřevostavbu v romantickém švýcarském stylu bude karlovarská divize VLS využívat jako zázemí pro naučné programy lesní pedagogiky, za kterými k doupovským lesníkům jezdí každoročně desítky školních výprav.