Školkaři VLS představili letošní produkci pro obnovu lesů

12. Školkařský den představil devítimilionovou produkci VLS pro obnovu lesů, u krytokořenného sadebního materiálu převládají listnaté dřeviny.

Tradiční prezentace Správy lesních školek Vojenských lesů a statků ČR se zúčastnila asi stovka kolegů z podniku i dalších lesnických organizací. Účastníky nejdříve dopoledne přivítal vedoucí podnikových školkařů Pavel Draštík, akce se zúčastnil také ekonomický náměstek Zdeněk Mocek, výrobní náměstek Libor Strakoš a správní náměstek Jiří Špelina, ale také většina ředitelů lesnických divizí VLS.
Odborná exkurze po areálu začala prohlídkou prostokořenného sadebního materiálu z letošní produkce a pokračovala prezentací sazenic pěstovaných metodou „na vzduchovém polštáři“ ve fóliovníku a na přilehlých plochách.
Zájem byl také o informace o nové rozestavěné odbavovací hale v areálu. Součástí expediční jednotky bude také chladící box a mrazící jednotka, která umožní dlouhodobě uchovávat část krytokořenného sadebního materiálu z podzimní produkce pro jarní výsadbu v následujícím roce.
Na školkařských střediscích podniku se ročně vypěstuje necelých 9 milionů výsadby schopných prostokořenných a krytokořenných sazenic jehličnatých a listnatých dřevin. U krytokořenného sadebního materiálu, pěstovaného zejména moderní metodou na „vzduchovém polštáři,“ letos školkaři výrazně navýšili podíl listnatých dřevin. Přes 60 procent této produkce bude tvořit buk a dub.
Převážná většina sadebního materiálu Správy lesních školek nachází odbyt u jednotlivých lesních divizí podniku.