VLS zvou veřejnost na Výlov Olšiny 2018

Vojenské lesy zvou veřejnost na největší rybářskou událost Šumavy - v předvečer 100. výročí založení republiky vyloví 650 let starý rybník.

Vojenské lesy a statky ČR po dvou letech opět zvou veřejnost na výlov k jednomu z nejvýše položených chovných rybníků v Česku - Olšině. Největší rybářská událost na Šumavě předloni přilákala na šest tisíc návštěvníků, na sobotu 27. října zde Vojenské lesy připravily opět bohatý doprovodný program.

Výlov Olšiny nabízí návštěvníkům unikátní zážitek v kulisách panenské šumavské přírody, která se v roce 2016 otevřela veřejnosti po 60 letech v rámci optimalizace vojenského újezdu Boletice. Jde o tradiční událost podzimu spojenou s kulinářským zážitkem a bohatým naučně-zábavným programem především pro děti. Nejvýše položený chovný rybník v ČR o rozloze 138 hektarů začnou rybáři lovit v sobotu 27. října kolem sedmé hodiny ráno.

„Jde o unikátní vodní dílo, které se loví jednou za dva roky. Díky tomu, že je Olšina zasazena ve výjimečné přírod-ní oblasti, má její výlov neopakovatelnou „šumavskou“ atmosféru,“ říká ředitel divize Horní Planá Petr Král.

Od rána bude přímo na hrázi připraven doprovodný program lesní pedagogiky, tentokrát zaměřený na rybářství. Návštěvníci si budou moci prohlédnout živé exempláře ryb ve speciální ukázkové kádi, prověřit své znalosti z oblasti rybářství, ale také si zasoutěžit o vánočního kapra.

V rámci výlovu bude otevřena i expozice v Rybářské baště Olšina, umístěná v unikátní památkově chráněné budově z poloviny 15. století. Stálá výstava je věnována rybářství, lesnictví, ale také historii regionu a zdejší fauně a flóře. Mimořádně zde bude zařazeno také promítání filmů s rybářskou tematikou.

Návštěvníci se budou moci občerstvit ve stáncích, které budou nabízet i čerstvé rybí speciality. Restaurace v rekreačním zařízení Olšina pak přichystá speciální rybí menu. Samozřejmostí je prodej čerstvých, právě vylovených ryb. K dostání budou především kapři a amuři.

„Ryby z Olšiny jsou mimořádně chutné a zdravé. Je to dáno tím, že rybník je napájen čistými horskými bystřina-mi. Ryby v něm rostou dva roky a při jejich chovu nejsou využívány intenzivní chovné metody. Olšina má kameni-topísčité dno, a tak ryby z ní nemají bahnitou příchuť,“ vysvětluje ředitel Petr Král.

Doprovodný program k výlovu největšího šumavského rybníku je plánován do 15.00 hodin.

K návštěvě výlovu mohou návštěvníci využít ubytovacích kapacit rekreačního zařízení Olšina. To nabízí širokou škálu ubytovacích standardů od hotelových pokojů, přes rodinné chaty až po turistickou ubytovnu. Více na www.olsina.cz.