V Ralsku nalezena mrtvá vlčice, asi ji zabilo prase

Mrtvou vlčici nalezli nedávno kolegové z divize Mimoň poblíž Hradčan nad Ploučnicí. Vše nasvědčuje tomu, že ji v souboji zabilo prase divoké, potvrdit to má však pitva.

O nálezu mladé vlčice pracovníci Vojenských lesů a statků informovali ochranáře. Vše nasvědčuje tomu, že mladá samice doplatila na svou nezkušenost a v souboji podlehla divokému praseti. Vedle zranění tomu nasvědčují i stopy na místě nálezu, které vojenští lesníci prozkoumali.

„Jde ale spíše o výjimečnou věc, že divoké prase zabije vlka. Je třeba si však uvědomit, že divoké prase má kly, kouše a je velmi těžké. Pokud je navíc rozzuřené, tak dokáže vyvinout obrovskou sílu,“ okomentovala případ Karolína Šůlová z Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky.

Ochranáři nyní provedou pitvu mrtvého zvířete, ta by měla proběhnout zítra a výsledky by měly být známy do měsíce.

Ředitel Správy CHKO Kokořínsko-Máchův kraj Ladislav Pořízek tvrdí, že pokud pitva potvrdí, že vlčici skutečně zabil kanec, půjde o další důkaz, že vlci v krajině plní svoji funkci a prasata jsou jejich kořistí.

Že jsou kanci skutečně běžnou součástí vlčího jídelníčku, dokládá také zářijová fotografie náhodného svědka z lesa nedaleko Doks, na níž si vlk odnáší v tlamě sele prasete divokého.