Správci Brd zvou dobrovolníky na akci UKLIĎ BRDY 2017

Celkem na osm tras do nejmladší české chráněné oblasti vyrazí v sobotu 13. května dobrovolníci na velký jarní úklid

Akci pořádají společně Vojenské lesy a statky ČR, správa CHKO Brdy a Arcibiskupstvím pražským. Trasy, na které dobrovolníci vyrazí sbírat odpadky, jsou dlouhé od 6 do 20kilometrů a kopírují nejfrekventovanější turistické trasy v unikátní přírodní lokalitě, jejíž hlavní část se veřejnosti otevřela v loňském roce po desetiletích, kdy sloužila jako výcvikový prostor armády.

Jarní dobrovolnická akce Ukliď Brdy navazuje na první ročník, který proběhl vloni na podzim v Brdech po první turistické sezóně, osm tras by mělo pokrýt nejfrekventovanější turistické cesty do CHKO Brdy.

„Cílem akce je vyčistit tyto lokality před nástupem hlavní turistické sezóny. Zaměříme se výhradně na sběr odpadu po návštěvnících, očista území po činnosti armády je v gesci resortu obrany a probíhá v návaznosti na pyrotechnickou sanaci lokality středních Brd,“ uvedl ředitel brdské divize Vojenských lesů a statků Petr Švadlena.

„Nápor turistů v první turistické sezóně a v zimních měsících nebyl tak velký, jak se čekalo. Většina těch, co do Brd přichází či přijíždí, se navíc v přírodě chová nad očekávání ohleduplně, přesto se odpad v CHKO objevuje,“ dodal vedoucí brdské správy CHKO Bohumil Fišer.

Že se často nejedná o pozůstatky turistického ruchu, ukázala vloni listopadová akce Ukliď Brdy. „Vysloužilé umyvadlo či pneumatiky osobního vozu, které jsme uklízeli, tam jistě nezanechali turisté,“ poznamenal Fišer.

Na osm tras vyrazí dobrovolníci v sobotu 13.května v 9.00 hodin ráno, případní zájemci se mohou stále hlásit u lesní pedagožky VLS Petry Večeřové (e-mail: petra.vecerova@vls.cz, tel: 731137 618). Podle domluvy budou následně nasazeni na jednu z tras, které startují na okraji CHKO Brdy v Nepomuku, Dolní Kvani, Trokavci, Hutích pod Třemšínem, Neřežíně a Teslínech.

Mapy tras, rukavice a pytle na odpadky dostanou od organizátorů, ti také zajistí následný svoz sebíraného odpadu.

Více informací a mapy tras najdou zájemci zde.